Novinky
Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další článkyTop články
Vznik piva typu India Pale Ale
(15. 03. 2011, 84262x)
Výroky o pivu
(21. 12. 2010, 83398x)
Energetická hodnota piva
(12. 02. 2008, 79806x)
Hoegaarden
(12. 01. 2009, 73427x)
Historie pivovaru Heineken *
(23. 02. 2010, 69440x)
Bohové piva *
(17. 04. 2010, 67246x)
Neobvyklé názvy piv
(14. 12. 2011, 60923x)
Pivo Tactical Nuclear Penguin
(09. 01. 2010, 60399x)
Český chmel
(26. 05. 2008, 60089x)
Spolkla globalizace České pivo?
(03. 03. 2008, 59559x)
Speciální piva Samuel Adams
(09. 11. 2008, 58429x)
Lodní pivovar AIDAblu
(01. 11. 2010, 57672x)

Mikkeller jako průkopník létajících pivovarů

Existují různá pojmenování tohoto novodobého trendu: v češtině je to „létající pivovar“, ale i „pivovar bez pivovaru“, na Slovensku „nájomné varenie piva“, angličtina používá „gypsy brewing“, „phantom“ či „contract brewing“, v ruštině se objevují pojmy „контрактное пивоварение“ nebo dokonce „коллаборационное пивоварение“ a v Polsku zavedli podobně jako u nás „browar kontraktowy“ neboli „ latający browar“.


Podle definice, se jedná o společnost, sdružení nebo podnikatele, který nemá vlastní pivovarné zařízení, ale nechává si vařit pivo v jiných pivovarech. Případně si sám v pronajatém pivovaru uvaří pivo podle své receptury a to pak prodává pod svou značkou. Jak někdo vtipně poznamenal: „vlastní pivo uvařené v cizím nádobíčku“.

Nájemný pivovarník může při vaření použít buď vlastní suroviny – to především v případech, kdy se jedná o nějakou zvláštní přísadu či speciální nebo netradiční slad, chmel nebo kvasnice. Častěji však takový pivovarník používá suroviny samotného pivovaru, kde si nechává pivo vařit. Na procesu vaření se podílí obě strany pivovar a jeho sládek, ale i nájemný pivovarník, tedy majitel receptury a značky.


Jedním z průkopníků tohoto způsobu vaření piva je dánský „pivovar“ Mikkeller. Jeden z jeho spoluzakladatelů, Mikkel Borg Bjergsø , původně středoškolský učitel, jednou ochutnal India Pale Ale z dánského pivovaru Brockhouse a napadlo jej, že by ušetřil spoustu peněz, pokud by si mohl vařit podobné pivo sám. Spolu se svým kamarádem z dětství, novinářem Kristianem Klarup Kellerem, začali experimentovat s domácím vařením piva.

Prvním byl „klon“ Brockhouse IPA (klony – kopie oblíbených komerčních pivních značek). Jeho obliba podnítila jejich další snažení, a to, vytváření vlastních receptů. Jejich dvou a půlleté domácí snažení pak bylo oceněno na různých soutěžích a festivalech (např. i na Národním dánském pivním festivalu).

Mikkel a Keller začali později vařit pivo ve větším objemu v dánském minipivovaru Ørbæk, v roce 2005 Mikkelův bratr otevřel v Kodani obchod s pivem a zde začali s masivnější distribucí. Roku 2006 Mikkel a Kristian založili společnost Mikkeller, aby své pivo představili i širší veřejnosti a ukázali nové, intenzivní chutě. Hodně přitom vycházeli ze zkušeností amerických pivovarů, které se nebojí riskovat a bořit stará pravidla. Začali vařit v zavedených pivovarech, kde platí nájem za stroje a náklady na výrobu piva. Mikkeller je tedy společnost, která neprovozuje žádný konkrétní pivovar, ale místo toho spolupracuje s dalšími pivovary na produkci svých vlastních receptů nebo experimentálních jednorázových várkách.

Keller v roce 2007 ze společnosti odešel, protože neměl zájem produkovat další nová piva a začal se věnovat novinařině. Mikkel zůstal a nadále vytváří nové recepty a hledá nové chutě.

Piva společnosti Mikkeller se prodávají ve více než 40 zemích světa. Rychlost její produkce je neuvěřitelná. Uvádí se, že Mikkeller uvařil už více než 600 různých piv v široké paletě stylů. A jen v roce 2013 „pivovar“ představil 124 různých piv, přičemž některá z nich jsou stále ve výrobě, zatímco jiná (většina z nich) jsou k dispozici pouze po omezenou dobu, nebo v malých dávkách, nebo jen na určitém místě.

Mikkeller nadále vaří pivo v různých hostitelských zařízeních, především v belgickém pivovaru de Proefbrouwerij, ale také v pivovarech v Dánsku, Norsku , ve Velké Británii a v USA (např. Three Floyds, Chicago, de Struise, Belgium, Hill Farmstead, Vermount and Anchorage, Alaska aj.). Domovskou základnou společnosti je Mikkeller´s Bar v Kodani, kde vznikají všechny recepty. V současnosti však existují i další bary v zahraničí, v Kalifornii v San Francisku a v thajském Bankoku.

V letech 2006 a 2008 byl Mikkeller oceněn jako dánský pivovar roku, přičemž v roce 2009 se o tento titul podělil s pivovarem Hornbeer. Dvakrát byl vyhlášen pátým nejlepším pivovarem na světě.


(přeloženo ze zahraničních materiálů)

| Autor: Petra Krchňáková | Vydáno dne 22. 08. 2014 | 4565 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Mapa historických pivovarů

Pivovary činné na území Čech, Moravy a Slezska v 19.století. Zatím je lokalizováno 766 provozů. »»» vstupte
Galerie pivních etiketPrávě je zde 13 264 etiket českých pivovarů. Průběžně doplňováno. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 157 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Historie hostinců

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2020

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist