Novinky
Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další článkyTop články
Vznik piva typu India Pale Ale
(15. 03. 2011, 84915x)
Výroky o pivu
(21. 12. 2010, 84147x)
Energetická hodnota piva
(12. 02. 2008, 80537x)
Hoegaarden
(12. 01. 2009, 74063x)
Historie pivovaru Heineken *
(23. 02. 2010, 70027x)
Bohové piva *
(17. 04. 2010, 67889x)
Neobvyklé názvy piv
(14. 12. 2011, 61551x)
Pivo Tactical Nuclear Penguin
(09. 01. 2010, 60982x)
Český chmel
(26. 05. 2008, 60676x)
Spolkla globalizace České pivo?
(03. 03. 2008, 60134x)
Speciální piva Samuel Adams
(09. 11. 2008, 59007x)
Lodní pivovar AIDAblu
(01. 11. 2010, 58294x)

Knihy o pivu - Lukáš Berný: Kde pijí múzy díl 3. - Pražské šelmy


Jaké legendy se o prastarých hostincích předávají z pokolení na pokolení? Která z nejslavnějších pražských pivnic byla půl druhého století vinárnou? Kam studentům doporučoval zajít na dvě holby Jan Neruda? Jaké jsou temné stránky staropražských hostinců? A jak do historie pivnic zapadá muž, který dostal na staroměstském popravišti po Bílé hoře milost?


To jsou některé z témat nového dílu ediční řady Kde pijí múzy čili Za kumštem po lokálech, který u Nakladatelství Sanch vydává spisovatel a rozhlasový moderátor Lukáš Berný. Je to edice nejen o starých pražských hospůdkách, ale také o pátrání po stopách slavných českých kumštýřů, kteří svou inspiraci mnohdy čerpali právě po starobylých lokálech.

Právě vychází třetí díl této edice s podtitulem Pražské šelmy: Kočky a Medvídci. Zatímco předešlé knihy rozkrývaly historie podniků U Zlatého tygra, Jelínkovy plzeňské pivnice, U Vejvodů a pátraly po prvním pražském hostinci s plzeňským pivem (Knoblochův salon U Modré štiky). Zatímco v předešlých knihách jste se dozvěděli, kde hosty v kulečníku porážel Josef Kajetán Tyl, kam bral Karel Čapek svou budoucí ženu Olgu na rande nebo kde pili „na sekeru“ Jan Neruda a Jaroslav Hašek, tentokrát se autor zastavuje u dvou pražských minipivovarů a prastarých staroměstských hostinců U Dvou koček a U Medvídků.


V knize se čtivou formou dočtete mnoho zajímavých příběhů spojených s těmito populárními podniky. Vždyť u Koček si odbyl autorskou premiéru Antonín Dvořák, chodil k nim Ignát Herrmann nebo Josef Mánes, ale také Bohumil Hrabal, filosof Ivo Tretera, výtvarníci Jan Koblasa či Alois Moravec. Pivo si zde dala opora Ondříčkova kvarteta Bedřich Jaroš, stejně jako členové právě zde založené undergroundové legendy, kapely Garáž. Jiří Stivín sem pozval beatnického barda Allena Ginsberga při jeho slavné návštěvě Československa, kdy byl zvolen králem Majálesu. Natáčela se zde slavná komedie Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka Vrchní, prchni, v ateliéru nad hospodou pracoval „český Gauguin“ profesor Otakar Nejedlý proslulý svými kulinářskými výtvory i dobrodružnými cestami po světě. Stejný ateliér později obýval autor Slabikáře, jeden z nejznámějších moderních malířů české umělecké scény, Ota Janeček. A konečně podnik je známý i kvůli legendami opředené bestiální vraždě kuchaře, ke které zde došlo v 80. letech.


U Medvídků je prastarý pivovar, který se od 60. let stylizoval do podoby jihočeské hospůdky s tamní kuchyní i budějovickým pivem. Ale už předtím zde fungoval jeden z prvních pražských šantánů (tingl tanglů), hosté navštěvovali pivnici i vinárnu, pivovar i místní výstavní galerii. Pravidelně či občas sem zašlo obrovské spektrum našich umělců všech odvětví: karty tu hrával Jan Werich i Jaroslav Hašek, kuželky zase budoucí prezident Masaryk s univerzitními kolegy Gollem a Gebauerem. Zastavili se básníci jako Jiří Karásek ze Lvovic, Viktor Dyk nebo Karel Toman, romanopisci Jakub Arbes, Alois Jirásek nebo Eduard Bass, litr piva si denně nechával domů posílat Josef Václav Myslbek. Z výtvarníků jste mohli potkat bratry Jožu a Frantu Uprkovy, Josefa Ladu, Jana Štursu a Mikoláš Aleš dokonce na fasádu domu za šest zlatých vymaloval dnes už dávno ztracené medvědy v životní velikosti. Antonín Dvořák sem vzal životem zdeprimovaného Petra Iljiče Čajkovského, jemuž posezení natolik zvedlo náladu, že si ještě téhož večera do svého deníku psal své nadšené dojmy. Scházeli se zde čeští mariňáci, kteří se za I. světové války vzbouřili v Boce Kotorské proti rakouské monarchii a výrazně tak pomohli národnímu odboji.
Poutavých příběhů se u Koček i Medvídků odehrálo mnoho a mnoho a všechny před vámi otevírá nejnovější kniha Lukáš Berného Kde pijí múzy: Pražské šelmy. Kresbami ji doplnil současný nájemce ateliéru U Dvou koček, výtvarník Jan Brabenec.


Ukázka z knihy:
Příběh o Karlovi Vendulákovi (sládek a majitel Medvídků v letech 1887-1943, též ředitel Prvního pražského měšťanského pivovaru v Holešovicích):

Jak řezník lavici Medvídkům vzal
Na slavné Jubilejní výstavě zemské Království českého (1891) vedle mnoha atrakcí představili i pražští sládci své výrobky. Za průmyslovým palácem stály stánky s pivními a vinnými ochutnávkami. U Medvídků se stále ještě vařilo pivo a Karel Vendulák na výstavě předvedl svůj mok typu granát (novináři jej označili za „velmi lahodný“). Po skončení výstavy medvídkovský sládek odkoupil pro hostinec lavice vyrobené přímo pro pivovarské stánky. Byly fortelné a pohodlné, což kvitoval též místní řezník Alois Novák, který k pivu nabízel své masné výrobky. Chtěl mít na výstavu památku – pořádnou lavici, a tak zašel za Vendulákem, zda by mu jednu z lavic nedaroval. Pan „starý“ byl sice dobrák, ale také obchodník – řezník sám vydělal na výstavě dost peněz, proč si ji tedy nekoupí, stejně jako on? Slovo dalo slovo, údajně oba spřátelení obchodníci popili i něco mělnického piva, kdy ž Vendulák rozhodl: „Dám ti lavici, kteroukoliv chceš, ale musíš mi ji odnést přímo před nosem, abych si toho nevšiml.“ To byla výzva, plácli si. Jenže Vendulák nic neponechal náhodě a jeho lidé řezníka Nováka hlídali. Ať se snažil, jak se snažil, lavici tajně odnést nedokázal.

Výstava skončila, nové lavice plnily svou funkci v hostinci a z řezníka si přátelé utahovali. Přesto Alois Novák dál chodil do Vendulákovy vybrané společnosti na Perštýn. Asi dva týdny po skončení výstavy seděli Vendulákovi přátelé u Medvídků. Řeč se stočila k ventilaci místnosti. Uvažovalo se, zda by bylo možné prorazit ventilační průduch nade dveřmi. Řezník se hbitě zvedl, že zkontroluje, jak silná zeď tam je. Vzal lavici, na níž seděl, a vyšel s ní ven z místnosti za ony dveře. Pánové debatovali dál a čekali na jeho návrat, když přiběhl medvídkovský sklepník, že nějaký pán ze společnosti utíká z hostince s lavicí na ramenou a zda má běžeti za ním. Reakcí byl samozřejmě výbuch smíchu všech přítomných včetně pana Venduláka, který uznal, že jej řezník přeci jen nakonec převezl.

| Autor: Lukáš Berný | Vydáno dne 17. 10. 2016 | 7439 přečtení | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Mapa historických pivovarů

Pivovary činné na území Čech, Moravy a Slezska v 19.století. Zatím je lokalizováno 788 provozů. »»» vstupte
Galerie pivních etiketPrávě je zde 13 353 etiket českých pivovarů. Průběžně doplňováno. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 157 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Historie hostinců

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2020

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist