Pivovarské zajímavosti

Aktualizovaná galerie vánočních etiket českých pivovarů >>>Kniha o Měšťanském pivovaru v Poličce »»»


- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další články

»»» galerie - beergirls

Poslední aktualizace dne 10.12.2017. Právě je zde 1806 zajímavých snímků.
Top články
Energetická hodnota piva
(12. 02. 2008, 65711x)
Vznik piva typu India Pale Ale
(15. 03. 2011, 55521x)
Výroky o pivu
(21. 12. 2010, 53569x)
Hoegaarden
(12. 01. 2009, 49004x)
Historie pivovaru Heineken
(23. 02. 2010, 42614x)
Bohové piva
(17. 04. 2010, 41319x)
Spolkla globalizace České pivo?
(03. 03. 2008, 36669x)
Český chmel
(26. 05. 2008, 36528x)
Neobvyklé názvy piv
(14. 12. 2011, 36052x)
Speciální piva Samuel Adams
(09. 11. 2008, 35289x)
Pivo Tactical Nuclear Penguin
(09. 01. 2010, 34753x)
Lodní pivovar AIDAblu
(01. 11. 2010, 34647x)
Sahti
(24. 08. 2009, 33431x)
Ze světa
Historie hostinců

Jaký byl pivovarský rok 2016Co se událo v českém pivovarském světě v roce 2016 ?


Asi každého příznivce dobrého piva potěší pokračující trend zakládání malých pivovárků. Minipivovary vznikají nejen v turisticky vyhledávaných a oblíbených místech, nýbrž jsou zakládány i v nevelkých obcích, s jednou či dvěma hospodami.
Slova jako „ale“ či „IPA“ se stala běžnou součástí slovníku mnoha dříve konzervativních konzumentů piva.
Výukové minipivovary se objevují i v rámci areálů středních a vysokých škol.
Boom minipivovarů však přinesl problém v podobě nedostatku zkušených sládků. Řada sládků tak vaří pro více provozů.
Varny minipivovarů nezůstávají dlouho chladné. Pokud zrovna nevzniká místní pivo, rodí se v nich speciál z některého z tzv. létajících pivovarů nebo se vaří pivo na něčí zakázku.
Z minipivovarů se stala i móda mezi zákazníky. Ochutnávání nových piv je pro mnohé určitým dobrodružstvím. I díky nejrůznějším pivním festivalům a akcím a pivní turistice spotřeba zlatavého moku malých producentů roste.
Minipivovary v posledních letech hledají atypické formy skleněných lahví. Do módy se znovu dostávají 0,7- litrové i ty s pákovým uzávěrem a porcelánovým vrškem.
Tradiční žatecký chmel minipivovarům nestačí, boom si žádá nové odrůdy.
Naprostá většina minipivovarů má kapacitu kolem 1000 hektolitrů a vaří pouze pro vlastní hospodu. Jsou ale i výjimky, které postupně narostly do parametrů průmyslového pivovaru.

Český pivní trh začátkem letošního roku rozšířila novinka Březňák 11. Uvedení do prodeje bylo spojeno s celorepublikovou reklamní kampaní.

Zakladatel doposud táborských Reprezentativních slavností piva Alois Srb v roce 2016 soutěž pivovarů zorganizoval poprvé v Českých Budějovicích na začátku února jako 26. ročník Mezinárodního pivního festivalu.

Ministerstvo zemědělství na počátku roku 2016 uvažovalo o změně značení piva. Podle plánované vyhlášky například měly přestat existovat jedenácti a dvanáctistupňová piva, a místo nich by si lidé objednávali piva plná. Pivovarům se podařilo změnit názor ministerstva zemědělství. Spodně kvašená 11° a 12° piva budou i nadále nazývána ležáky, svrchně kvašená se označí za plná. Třináctistupňová a vyšší piva, doposud označována jako speciální, budou nově silná piva. Piva mezi sedmi a deseti stupni ponesou nadále označení výčepní piva.

Sládek Ivan Chramosil oslavil v roce 2016 kulaté 70. narozeniny a ukončil své dlouholeté působení v pivovaru U Fleků.

Většinový vlastník skupiny Pivovary Lobkowicz Group, společnost Lapasan, zvýšil podíl v pivovarech na 98,07 % z předešlých 79,4 %. Téměř dvacetiprocentní podíl získal od minoritních akcionářů v rámci povinné nabídky převzetí. Z burzy se zcela firma stáhla. Pivovarům Lobkowicz však klesly tržby i produkce piva.

Češi svůj vztah k pivu dokládají nejen spotřebou, ale i zájmem o to, jak se pivo vyrábí. Návštěvnická centra největších pivovarských skupin v Česku přilákala několik set tisíc lidí. Exkurze organizovali i menší výrobci piva.

Čechům zachutnal cider, jeho prodeje i v roce 2016 výrazně vzrostly na úkor piv ochucených, o které zájem spotřebitelů naopak výrazně poklesl.

Heineken prodal pivovar Krásné Březno, Zlatopramen se tu přestal vařit v roce 2011.

Pivovar Holba začal stáčet pivo do nových lahví, v rámci skupiny následoval pivovar Litovel a také Pivovar Zubr redesignoval vratné obaly i etikety. Rovněž lahve s krušovickým pivem již mají novou tvář.

Spor o vlastnictví vyškovského pivovaru skončil u místního okresního soudu. Olomoucké arcibiskupství, kterému pivovar historicky patřil, podalo žalobu proti postupu státu a převedení majetku pivovaru na Jihomoravské pivovary a.s. v 90. letech. Církev však v listopadu nakonec svou žalobu stáhla, v souvislosti s prohrou o podobný areál v Kroměříži.

V roce 2016 pokračoval spotřebitelský trend Čechů v tom, že začínají pít pivo spíše doma. Pivovary proto pomáhají hospodám nabízet to, co si lidé domů nekoupí - pivní speciály.
Plzeňský Prazdroj do restaurací, které se zapojily do akce s názvem Volba sládků, zavezl v roce 2016 dvanáct unikátních várek, které jinak pivovar v portfoliu nemá.
Ostravar přišel na trh s novou pivní řadou - Speciály ze spilky.

Poprvé po dvaceti letech se v Česku zvýšila plocha, na které se pěstuje chmel. Konkrétně o 161 hektarů oproti předchozímu roku. Je to i díky tomu, že roste zájem o český chmel. Zároveň s tím roste i zájem o tradiční chmelové brigády. Zvedat se začala výměra až v roce 2014. Za tím stojí i minipivovary.České pivovary věnují letním hudebním festivalům více pozornosti než kdy dřív. Vedle prodeje části své produkce je pro ně důležitější reklamně zapůsobit na desítky tisíc návštěvníků.
V rámci projektu Dny českého piva zorganizovaly pivovary tzv. Noc otevřených pivovarů, s atraktivními nočními prohlídkami.

Jako každoročně zvedly největší hráči na českém pivním trhu veřejně ceny svých produktů. Plzeňský výrobce navýšil v říjnu ceny všech svých prodávaných značek o 3,2 procenta. Na rozdíl od Prazdroje, Staropramen zdražil méně, a nikoliv plošně.

Pivovar Jarošov vstal z mrtvých po 19 letech a ve formě minipivovaru začal v prosinci prodávat své pivo.

V listopadu šéf Budvaru Boček rezignoval na svou funkci, pivovar opustil po více než 30 letech.

Listopadová media zaplnila záležitost se zavedením elektronické evidence tržeb do restaurací. Dlouho naplánovaná akce ministerstva financi některé hospodské „zaskočila“ tak, že se stala záminkou k navýšení cen.

V září akcionáři pivovarnických skupin Anheuser-Busch InBev a SABMiller schválili fúzi obou podniků. Největší světoví výrobci piva dokončili své spojení v říjnu. Podmínkou souhlasu Evropské unie s fúzí bylo, aby se SABMiller nejdříve zbavil veškerých aktiv ve střední a východní Evropě. Tak byly na prodej Plzeňský Prazdroj a s ním spojené pivovary Velké Popovice a Radegast. V klání o Plzeňský Prazdroj bylo v prosinci 2016 rozhodnuto. Novým majitelem se stala japonská pivovarnická skupina Asahi. Za Prazdroj a další čtyři evropské pivovary zaplatila téměř 200 miliard korun.


Popřejme si navzájem, aby nás v novém roce míjely všechny neduhy, abychom k sobě byli slušnější a aby nám pivo nadále chutnalo.

| Autor: administrator | Vydáno dne 27. 12. 2016 | 18136 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Vánoční speciály r.2017
Galerie pivních etiketPrávě je zde 10 474 etiket českých pivovarů. Průběžně doplňováno. >>>

Galerie pivních přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 154 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2017

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist

NAVRCHOLU.cz