Novinky
Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další články

»»» galerie - beergirls

Poslední aktualizace dne 13.8.2019. Právě je zde 2446 zajímavých snímků.
Top články
Vznik piva typu India Pale Ale
(15. 03. 2011, 76434x)
Výroky o pivu
(21. 12. 2010, 74583x)
Energetická hodnota piva
(12. 02. 2008, 74048x)
Hoegaarden
(12. 01. 2009, 66149x)
Historie pivovaru Heineken *
(23. 02. 2010, 62076x)
Bohové piva *
(17. 04. 2010, 59515x)
Pivo Tactical Nuclear Penguin
(09. 01. 2010, 53349x)
Neobvyklé názvy piv
(14. 12. 2011, 53270x)
Český chmel
(26. 05. 2008, 53032x)
Spolkla globalizace České pivo?
(03. 03. 2008, 52825x)
Speciální piva Samuel Adams
(09. 11. 2008, 51443x)
Lodní pivovar AIDAblu
(01. 11. 2010, 50841x)
Sahti *
(24. 08. 2009, 49783x)

Co se událo v českém pivovarském světě v roce 2018 ?Co se událo v českém pivovarském světě v roce 2018 ?

Zásadním faktorem, jež ovlivňoval celou českou společnost v roce 2018, byl stav ekonomické konjunktury, nízká nezaměstnanost a vyšší kupní síla většiny obyvatel.

Počet minipivovarů stále rychle narůstá. V uplynulém roce jich vzniklo dalších pět desítek. Nic nenasvědčuje tomu, že by několikaletý boom měl brzy skončit. Minipivovarské provozy vznikají i v místech, kde by výrobu piva člověk většinou neočekával (např. v zoo ve Dvoře Králové). Podnikatelé se nebojí minipivovary zakládat v nevelkých vesnicích bez turistického ruchu, domácí pivo ochutnáte i na hřebenech našich hor (krkonošské horské boudy či střediska v Krušných horách).

Malé pivovárky kromě dobrého piva nabízí i další rozptýlení, např. odborné degustace, gastronomické akce, pivní soutěže, koncerty.

Kvůli rozmachu malých pivovarů a častých odchodech nositelů této profese do zahraničí začali chybět v ČR sládkové. Některé střední školy zareagovaly a zařadily pivovarský obor do svých osnov, včetně zřízení školního zkušebního mikropivovárku.

Pokračoval rostoucí zájem o tzv. pivní turistiku. Vznikly např. horské pivní stezky či stezky spojující pivovárky z obou stran státní hranice. Turisté putují od pivovaru k pivovaru a ochutnávají místní piva. S tím souvisí i infrastruktura, informační pivně-turističtí průvodci, mapy pivovarů, chytré aplikace do mobilních zařízení.

Turisté čím dále více navštěvují i velké pivovary. Plzeňský Prazdroj hlásí rekordní návštěvnost, do pivovaru ve Velkých Popovicích začal jezdit turistický vláček stejně jako do Nošovic. Zajímavostí byly prohlídky pivovarů v noci.

Pivní speciály již dávno nejsou středem zájmu pouze fajnšmekrů, nýbrž staly se vyhledávaným objektem široké pivařské veřejnosti. Netradiční piva vařená nejen na vánoční a velikonoční svátky se již staly samozřejmostí. Minipivovary je v roce 2018 již vařily i k různým výročím (např. 100 let republiky), svátkům nebo významným dnům. Ve Znojmě pivo ve výrobním procesu doplnili vinnými kvasinkami. Limitovaný speciál z čerstvého chmele již nabízí pravidelně ve většině minipivovarů. Pivovarníci se snažili napodobit pivo, jaké popíjeli naši prapředkové. Zviditelnit se mezi ostatními pivovary však někdy vede až k extrémnostem.

Velký boom zaznamenaly v roce 2018 tzv. kyseláče. Piva typu Sour Ales, neboli kyselé ejly, jsou vlastně jedny z nejstarších piv na světě. Původně šlo totiž o nápoje, které kvasily spontánně a nevyžadovaly rozsáhlou technologii.

Dalším novým typem v roce 2018 byla NEIPA aneb New England IPA. Pivo tohoto stylu je úmyslně zakaleno díky pšeničným sladům a to vytváří v ústech jemný smetanový pocit. Během nejteplejších měsíců roku mnoho malých i velkých pivovarů nabízelo lehké pivo typu Summer Ale.

K trendu speciálů se připojuje stále více velkých pivovarů, dokonce sládci z Plzeňského Prazdroje a Minipivovaru Matuška společně k 100. výročí první republiky uvařili speciální ležák „První“. V hostincích Budvaru se na přítoči vystřídaly speciály z minipivovarů. Stává se běžným, že průmyslový pivovar nabízí určitý netradiční typ piva.Pivovary malé a velké objevily nový byznys: Vaří pivo na zakázku různým subjektům. „Svá“ piva tak mají různé instituce, školy, muzea, hudební skupiny, městečka, ale třeba i národní parky.

Přesto všechno Češi chodí na točené pivo stále méně, pijí raději doma. Důvodem byla kromě zákazu kouření, hlavně vysoká cena točeného piva ve srovnání s jinými obaly. Možná také sociologický problém, že se Češi obecně přestávají sdružovat a raději se uzavírají se svými nejbližšími za zdmi bytů a domů s lahváči, plechovkami, PEtkami a 5-litrovými soudky.

Pivo v plechu vítězí nad plastem, sklo ale stále dominuje. Boom plechovek přiměl některé pivovary k velkým investicím do stáčecích linek. I malé průmyslové pivovary začaly plnit pivo do plechovek (např.Vratislavice, Hlinsko).

Český pivní trh vzrostl do září 2018 o 2 procenta, export o 16 procent.

I přes rekordně vysoké teploty během letních měsíců spotřeba v hospodách stagnovala. Horko zvyšovalo odbyt slabších piv, ale vyhánělo lidi ze zahrádek. Ve vedrech přesahujících 30 stupňů Celsia pivaři chodili do restaurací méně. Podle průzkumů, obliba piva mezi ženami nadále roste. Tzv. mileniálové místo piva pijí raději míchané drinky nebo cidery. Spotřeba nealkoholického piva u nás opět vzrostla. Přibývá výrobců i značek. Pivovarníci si v poslední době pochvalují zejména rostoucí zájem o nealko pivní radlery. Před třemi lety bylo osm z deseti prodaných ovocných piv alkoholických, v současnosti je 70 procent prodaných v nealkoholické verzi.

Velké pivovary stále rozšiřují sítě koncepčních hospod. Přibývá restaurací velkých pivovarů s tankovým pivem.

Domácí pivo si legálně vaří už tisíce Čechů.

Od podzimu si milovníci pěnivého moku na půllitru připlatili desítky haléřů. Vedle horší úrody chmele a ječmene zdražení nahrává hlavně to, že Češi se teď zkrátka mají dobře a více utrácejí. Prazdroj zvedl ceny od října. Pivovary Staropramen ceny točeného piva zvedly v listopadu.

Nová vyhláška o značení piv začala platit od prosince. Piva, která jsou vyráběná technikou spodního kvašení a mají podíl extraktu původní mladiny mezi 11 a 12 procenty, se začaly nazývat ležáky. Jejich svrchně kvašené varianty jsou plná piva. Místo speciálních piv o 13 a více stupních se zavedla kategorie silných piv. Pivo se sníženým obsahem alkoholu se nově nazývá nízkoalkoholickým.


V roce 2018 se nicméně objevily i špatné zprávy.

Dne 18. července 2018 zemřel Pavel Jákl. Jeho poutavé články v Pivním kurýru mnohé z nás přivedly k toulkám po starých pivovarech.

Vychladly varny i některých minipivovarů: Podhorský pivovar Frýdlant nad Ostravicí, Havířov minipivovar Venuše, Praskačka minipivovar, Praha-Staré Město Pivovar Boršov (dříve U Valšů), Loučná nad Desnou minipivovar Bravůr, Magistr Brno, U Dobřenských Praha, Kelč, nevaří Domácí pivovárek Trubadúr, Dobronín - Dědkovo pivo.

| Autor: administrator | Vydáno dne 22. 12. 2018 | 1139 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Galerie pivních etiketPrávě je zde 12 533 etiket českých pivovarů. Průběžně doplňováno. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 154 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Historie hostinců

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2019

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist

NAVRCHOLU.cz