Novinky
Mapa činných pivovarů ČR:


Minipivovary vzniklé v roce 2021: Praha minipivovar Bad Flash, Seč minipivovar Počátky, Kladno-Kročehlavy minipivovar, Strážnice minipivovar Strážnický Slavjan, Cheb minipivovar Pivní skaut, Měšťanský minipivovar Soběslav, Choceň minipivovar, Ledeč nad Sázavou minipivovar Šepťák, Rodinný pivovárek Antonín Stará Paka, Uherské Hradiště minipivovar Orlovna, Pivovar Litoměřice, Baraba Český Těšín, Minipivovar EFI Brno.

Kvíz: Minipivovary roku 2020
vstupte >>>

Kvíz: Velké pivovary
vstupte >>>

Kvíz: Interiéry restauračních minipivovarů
vstupte >>>

KVÍZ: Minipivovarský místopis
vstupte >>>

Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další článkyPříběhy znovuzrozených pivovarů - Uhříněves *


Doba konce 16.století je spojena s prvními písemně doloženými zprávami o vaření piva v Uhříněvsi.


Snad každý ze zakladatelů pivovarů, ať pocházeli z řad měšťanstva, šlechty, církve nebo novodobých podnikatelů 19.století, věřil, že jeho podnik bude fungovat navěky, že nastálo budou plnit příjmy z výroby piva pokladnu. O tom, že tomu tak nebude, zapříčinily tlak konkurence, hospodářské a válečné krize, snaha o centralizaci výroby.

Věřím, že jak vlastníkům, tak sládkům či pivovarské chase bylo smutno, když varny pivovaru definitivně vychladly.

Kdo ví, jak by se tvářili, kdyby se dozvěděli, že jednou, v budoucnosti, se do objektu opět vaření chmelového moku vrátí.
Nejstarší záznamy o Uhříněvsi pocházejí z roku 1227, kdy je zapsána ve vlastnictví kláštera sv. Jiří na Pražském hradě. Obec se zámkem vlastnilo mnoho majitelů - templáři, maltézští rytíři, od 1579 Smiřičtí a naposledy od 1622 Lichtenštejnové, kteří ji spravovali do roku 1918.

Kolem čtvrtiny 19. stol. byla přes obec vybudována císařská silnice z Prahy do Kutné Hory a roku 1871 železnice z Prahy do Vídně, což významně ovlivnilo hospodářský rozvoj Uhříněvsi, která získala pozici nejdůležitějšího průmyslového centra Říčanska.

Z vesnice se roku 1866 stává městys, v roce 1913 je Uhříněves povýšena na město. Od 1. července 1974 se stala součástí Prahy 10.

Doba konce 16.století je spojena s prvními písemně doloženými zprávami o vaření piva v Uhříněvsi. Jaroslav Smiřický se v závěti z roku 1594 vyjadřuje k právu šenku v okolních vesnicích pouze z „pivovara Ouřinoveskýho“. Tento pivovar nestál na současném místě, ale zřejmě někde mezi zámeckými budovami.

Pivovar se roku 1705 přestěhoval z blízkosti šlechtického sídla do stávajících prostor, kde dál fungoval až do svého úředního uzavření v roce 1949. Roku 1715 je pivovar popsán již jako čtvercový prstenec budov s nádvořím a jihozápadní branou.Ve 40. letech 19. století pivovar tvořily sladovna, rampa pro vystavování piva, topeniště, varna a spilka, 2 lednice chlazené ledem z rybníka Vodice, 2 předsklepí, 4 skladiště, požehovárna sudů, konírny a obytné budovy. Na nádvoří stávala kašna a před pivovarem studna.

Výstav činil v roce 1874 téměř 9 000 hl.

V roce 1877 se otevřela nová etapa uhříněveského pivovaru. Novým nájemcem se stal Alois Tichý, uznávaný člen Spolku pro pivovarský průmysl v království Českém. Roku 1884 dokonce podnik od Jana II. z Liechensteina koupil do svého vlastnictví.

Změna nájemce a majitele přinesla nebývalý rozvoj pivovaru. V roce 1890 prošla úpravou varna a přistavěna byla parní kotelna a nová lednice. Roku 1896 byly rozšířeny skladovací prostory pivovaru, lednice i ležácké sklepy. Na přelomu století byl pivovar elektrifikován a přibyla nová strojovna. Roku 1904 byla přistavěna nová bednárna a šalanda. Období Aloise Tichého patřilo mezi zlaté časy uhříněveského pivovaru, po přechodu na parostrojní výrobu činil roční výstav 20 000 hl piva.V hospodářském roce 1910/1911 dosáhla výroba rekordních 23 000 hl piva.

Úspěšnou éru pivovaru přerušila první světová válka. Snížený odbyt i nedostatek surovin byly v Uhříněvsi z části nahrazeny výrobou sodových vod a limonád.

V roce 1921 se stal společníkem pivovaru bývalý ředitel Akciového pivovaru v Pardubicích Eduard Zeman. Společně s Jaroslavem Tichým zapsali roku 1921 do obchodního rejstříku veřejnou obchodní společnost „Firma Tichý a Zeman, pivovar a sladovna v Uhříněvsi“. Do výroby bylo zavedeno světlé desetistupňové pivo, Uhříněveský granát (černá desítka), ležák dvanáctka a proslulý Uhříněveský zdravotní Porter. Objem výroby již nebyl obnoven v předválečném rozsahu, ale pohyboval se ročně mezi 9 000 až 12 000 hl. Důležitým artiklem byl v této době také slad.Pivovar vybavil uhříněveský zájezdní hostinec, stojící u hlavní silnice, vlastním nábytkem a dodával do něj výhradně své pivo. V roce 1931 odkoupil pivovar hostinec po několika licitacích s Ringhoferovým pivovarem ve Velkých Popovicích a zažehnal tak nebezpečí, že se "pod komínem" bude prodávat cizí pivo. Současně byl hostinec přejmenován na dnešní "Pivovarskou restauraci".Za války roku 1942 došlo k úřednímu zastavení výroby piva, i díky Ringhofferům, vlastníkům pivovaru ve Velkých Popovicích, pro který zde bylo následně stáčeno pivo. Po válce se majitelům podařilo opět zahájit výrobu a první výstav byl datován k 1. 6. 1946. Nastupující režim komunistické strany však nejprve uvalil na podnik i na veškerý majetek firmy národní správu a výrobu piva posléze zcela zrušil. Pivovarské stroje utichly 15. února 1949.

V následujících letech celý areál chátral, zřítily se stropy lednic, byly zavaleny některé sklepy. Objekt byl vyžíván jako sklad bez základní údržby. Většina pivovarských strojů byla odvezena, z původního strojního vybavení se zachovaly pouze parostrojní varna, šrotovna a transmise. Na místě strojovny byly postaveny garáže.

V roce 1991 byl devastovaný objekt vrácen v rámci majetkových restitucí potomkům původních majitelů, kteří začali s jeho záchranou. Do roku 2014 se podařilo opravit všechny důležité budovy natolik, že mohlo padnout rozhodnutí znovuobnovit výrobu piva.

Nová technologie našla místo v prostoru bývalé stáčírny pod chladícím štokem. Zde byla vestavěna varna, ležácký sklep, spilka, stáčírna lahví, myčka sudů a sklad pro sudy a lahve. Se stavebními úpravami se začalo v červnu 2015 a již koncem roku byla uvařena zkušební várka.Za rozjezdem pivovaru po stránce kvality piva stál zkušený sládek Ladislav Veselý, který vařil pivo v Japonsku, v Africe, na Balkáně. Po 12 úspěšných letech U Medvídků přešel do Uhříněvsi. Tým sládků doplnil Rudolf Lach.

Nejprve začali s produkcí klasických spodně kvašených piv 11, 13 a 14, poté obnovili i meziválečnou tradici uhříněveského Portera, jehož původní logo zachovali i na etiketách lahví.Vlajkovou lodí Pivovaru Uhříněves se stal světlý ležák Alois 11, nazvaný podle legendy místního pivovaru Aloise Tichého.V běžném provozu byl pivovar od konce března 2016.

Na počátku dubna 2016 v Pivovarské restauraci měli na čepu Alois světlý ležák 11, Alois 13 polotmavý speciál, Alois 14 světlý speciál, Porter 16 spodně kvašeny speciál, Blonde-Golden Ale.

První várka piva Bitter byla v prodeji na konci července 2017. Šlo o pivo s příjemnou hořkostí a jemně sladovou chutí. Ve vůni se mísily sladové tóny s travnatou zemitostí anglického chmele, doznívání bylo suché a čistě hořké. Pivo mělo menší říz a nižší pěnivost tak, jak je v anglických „pubech“ zvykem. Stupňovitost: 12 %. Obsah alkoholu: 4,8 % obj. Složení: slady Pale Ale a Crystal, chmel Challenger, East Kent Goldings a Fuggles, anglické kvasinky svrchního typu.Pivovar na konci listopadu 2017 stočil do lahví a nabízel ke koupi v nové Pivovarské prodejně sezónní speciál – Kaštanové pivo. Šlo o spodně kvašenou polotmavou 17° uvařenou s použitím jemně namletých kaštanů (kaštanová mouka). Alkohol: 7,0 %.Na podzim roku 2018 šla v Uhříněvsi ochutnat i polotmavá švestková třináctka.

V roce 2019 uvařili speciální jedenáctku na svátek Aloise. Od zdejší klasické jedenáctky se lišila výraznější chutí a sytější, tmavší barvou. Jednou ze součástí speciální receptury byla přísada čokoládového sladu.

Dne 31.1.2020 v hostinci v Uhříněvsi na čepu Alois 11 světlé, 13 polotmavé, 14 světlý speciál, Blondie-Golden ale 13. Kaštan polotmavý speciál 18 a Porter.

V roce 2021 Uhříněveský Porter oslavil 100 let od svého vzniku.Prameny: oficiální web pivovaru

| Autor: administrator | Vydáno dne 26. 03. 2021 | 2260 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Mapa historických pivovarů

Pivovary činné na území Čech, Moravy a Slezska v 19.století. Zatím je lokalizováno 816 provozů. »»» vstupte
Galerie pivních etiketPrávě je zde 13916 etiket českých pivovarů. Nově přidané etikety zde. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 157 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2021

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist