Letní setkání s minipivovary – Panský mlýn
Od 10. 7. 2015 rozšířila značky piv, nabízených v českých, moravských a slezských minipivovarech, světlá desítka s názvem Brtník.
V srpnu roku 2013 byl zahájen zkušební provoz Rybářské bašty v Panském mlýně v Opavě-Kylešovicích, oficiálně bylo pro veřejnost otevřeno na jaře roku 2015.
Areál na počátku srpna 2015 tvořila zchátralá, právě rekonstruovaná budova mlýna, malý rybník a dřevěná budka bufetu se zastřešeným venkovním posezením. Vše ohraničuje za letitými stromy ukrytá řeka Moravice a tok mlýnského náhonu. Mají tu vlastně rybníčky dva – jeden malinký, chovný, druhý větší, určený pro rybolov návštěvníků. K dispozici je samozřejmě půjčovna prutů. Své děti můžete poslat na dětské hřiště s prolézačkami a lanovkou.
Hlavní aktivitou areálu je sportovní rybaření. Lovnými rybami jsou pstruh duhový a siven americký. Pro jejich lov si můžete vypůjčit prut či využít vlastní vybavení. Lidé si sem místo rybolovu spíše přijížděli pro čerstvé pstruhy, před očima vylovené a usmrcené.
Ryby přenášejí z chovného rybníčka do lovného. Zde se pak “ rybáři za úplatu“ snaží vylovit svého pstruha. Romantiku dobrodružného rybolovu spojenou se jménem Jakuba Vágnera tu nečekejte. V bufetu vám pečeného pstruha naservíruji i bez lovení za 35 Kč za 10 dg.
Místo je tak trochu „z ruky“. Městská část Kylešovice, kterou tvoří panelové sídliště a původní vesnická zástavba, leží na jihovýchodním okraji metropole českého Slezska. Panský mlýn je však ještě o kousek dále, až tam, kde řeka Moravice, po své desítky kilometrů dlouhé pouti ze svahů Hrubého Jeseníku a romanticky kaňonovitým údolím Nízkého Jeseníku, zklidňuje své čisté vody ve slezské nížině.
Autobusy s čísly 183 a 188 dojedete z centra Opavy na zastávku Kylešovice SÚS, poté podchodem podejdete silniční obchvat Opavy a příjemnou stezkou kolem řeky dorazíte až k Panskému mlýnu. Lokalita je určena spíše pro cyklisty nebo motorizované návštěvníky.
Budova mlýna, v níž je ukrytá technologie minipivovaru, byla směrem k návštěvnickému areálu zakrytá velkou plachtou s obrazem budoucího vzhledu. Za mlýnem celkovou atmosféru lokality dokreslovalo stádo koní pasoucí se na louce.
Světlá desítka Brtník se čepovala za 24 Kč, prémiový ležák Grizzly za 31 Kč. Pivo jsem pil ze sklenic s logem „gambrinus“, tácky zde mají již vlastní. Na jedné straně logo piva Brtník, na druhé logo dvanáctky. Technologie je umístěna v budově starého mlýna, kde se chystá i restaurace. Zdejší pivo tedy zatím ochutnáte pouze v občerstvení.
Dle facebookové stránky tu začali desítku nabízet 10. 7. 2015 a dvanáctku o týden později. Čepovat se má ve třech provozovnách: Panský mlýn, Tenis Centrum Opava a Plzeňský sklep na Lidické ulici.
Možná snad, že by si piva z Panského mlýny zasloužila vice místní názvy. Vždyť se dalo čerpat z blízkosti řeky Moravice, z podstaty starého mlýna či rybí přítomnosti……..
Poté, co jsme se rozpálenou Opavou propotili k centru, nedal se mlčky přejít nápad, navštívit minipivovar v obchodním centru Breda. Na čepu kromě standardní jedenáctky Opavský korbel měli i ochucený Rybízový ležák 11 a hlavně speciály ale Seattle a Oné Bull IPA. Obě pivní dobroty opravdu poctivé a výtečně uvařené. Horší to bylo s mladou obsluhou restaurace …..