Trojlístek havířovských minipivovarů

Trojlístek jako určení počtu minipivovarů ve městě a trojlístek (tedy jetel) jako symbol jarní zeleně.

Nejstarší minipivovar ve městě (otevíralo se 8. 3. 2014) se nachází ve čtvrti Podlesí, což je sídlištní obvod přiléhající k lesoparku. Budova obdélníkového tvaru restaurace stojí na ulici Jílové, jde pouze o velké parkoviště pro obyvatele okolních panelových domů.

Na stříšce nad venkovní zahrádkou upoutá pozornost název „Pivovar královského řádu moravských rytířů“. V květnu 2015 totiž Pivovar Venuše opustil původní pojmenování římské bohyně krásy a lásky. Netuším, kde hledali novou inspiraci. Posuďte sami, zda je středověký název vhodně vybrán pro hospůdku uprostřed panelové zástavby velkého slezského města.

Interiér restaurace či spíše pivnice je vyveden v pro mne nezvyklých fialovo-zelenkavých barvách. Z oken hospůdky koukáte do oken a na balkony protějšího panelového domu. Sálu vévodí velký výčep a vedle něho varní souprava (5 hl). V chladnici u výčepu čekaly na svého kupce 1,5 litrové PET lahve.

Na tabuli nad výčepem jen informace o Milveru 11 a dvou pivech z Nošovic (Radegast 10 a 12, což byla oproti mé předchozí návštěvě bohužel novinka). O další nabídce místních piv nikde zmínka. Na čepu ve skutečnosti z místní produkce byly světlá 11, světlá 13 a Konopná 13.

Minipivovar patří k tzv. lidovým podnikům. Ceny tu jsou opravdu nízké. 13 světlá za nečekaných 22 Kč, zeleně konopný THC Milver za 25 Kč.

Pivo načepováno do půllitru s uchem a logem značky a postaven na ologovaný tácek, logo Milveru nechybělo ani na ubrusech.

Slezský pivovar vznikl ve stoletých sklepních prostorách Hostince U Balona ve vesnické zástavbě okrajové části města v roce 2014.

Oproti poněkud chladné sídlištní restauraci v havířovském Podlesí působila hospůdka U Balona útulnějším dojmem. Varna Slezského minipivovaru (1000 l dvounádobová) není přímo součástí restaurace, ale stojí v sousední místnosti, do níž může host nakouknout proskleným okénkem.

U Balona je otevřeno od 11 hodin dopoledních a je zde v provozu kuchyně, včetně každodenní menu nabídky. Bylo vidět, že hostinec je známý nejen vlastním pivem, ale i tím, že se tu dobře vaří a lidé jsou zvyklí sem zamířit na kulinářské uspokojení.

Základem pivní nabídky je 12° světlý ležák Štajgr (29 Kč). Kromě toto byly na čepu Bulač světlá 10 (26 Kč), Štola 12 tmavá (29 Kč), Borůvka 12 (29 Kč), Hajcman polotmavá 13 vídeňského typu, Cap Bock 17 (36 Kč) a aktuální velikonoční novinka Hever Red Ale 14.

Tabule s nabídkou točených piv byly na několika místech restaurace, nechyběl ani aktuální pivní lístek na stole včetně papírku s popisem nového speciálu.

Čtěte také:  Příběhy znovuzrozených pivovarů - Kácov

Asi 200 metrů od budovy Slezského minipivovaru, na stejné pravé straně údolí říčky Lučiny, na hranici mezi domkovou čtvrtí a sídlištním komplexem stojí krabicovitá budova pivovárku PHM. Tvarem připomíná pražský minipivovar Hostivar.

Ač zkratka PHM znamená První havířovský minipivovar, je z trojlístku provozoven nejmladší.
I toto zařízení lze označit jako minipivovar s přívlastkem restaurační, jako všechny dosavadní pivovarské provozy ve městě. Tedy technologie je uvězněna v útrobách restaurace a vyráběný chmelový mok míří z tanků hlavně na zdejší pípy.

Minipivovar PHM otevřel 24.6. 2015. Na čepu byl tehdy světlý ležák 11° Magdon a polotmavý speciál 13° Maur, což jsou pilíře zdejší pivní nabídky. Budova byla postavena tzv. na „zelené louce“, na rozdíl od předchozích dvou pivovárků, jež vznikly rekonstrukcí existujících staveb.

Na první pohled vzdušná klimatizovaná restaurace. Host nekuřák jistě ocení, že do PHM zapálená cigareta nesmí.

Z prosklených stěn restaurace dohlédnete až na beskydské vrcholy. Výlohy byly barevně popsány aktuální nabídkou vybraných dobrot. Na čepu měli 11 světlou, 13 polotmavou, zelenou 11 a Velikonoční 14.