Novinky
Mapa činných pivovarů ČR:


Minipivovary vzniklé v roce 2021: Praha minipivovar Bad Flash, Seč minipivovar Počátky, Kladno-Kročehlavy minipivovar, Strážnice minipivovar Strážnický Slavjan, Cheb minipivovar Pivní skaut, Měšťanský minipivovar Soběslav, Choceň minipivovar, Ledeč nad Sázavou minipivovar Šepťák, Rodinný pivovárek Antonín Stará Paka, Uherské Hradiště minipivovar Orlovna, Pivovar Litoměřice, Baraba Český Těšín, Minipivovar EFI Brno.

Kvíz: Minipivovary roku 2020
vstupte >>>

Kvíz: Velké pivovary
vstupte >>>

Kvíz: Interiéry restauračních minipivovarů
vstupte >>>

KVÍZ: Minipivovarský místopis
vstupte >>>

Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další článkyPivní plechovky *


Plechovka je nejmladším pivním obalem. Nápojová plechovka byla vynalezena v USA v roce 1930. Plechovka poté procházela řadou zkoušek a přísných testů. První pivo v plechovkách začala roku 1935 zkušebně prodávat americká firma Krueger Beer z Newarku v New Jersey.


V roce 1935 se malý pivovar Felinfoel Brewery Co. v Llanelli ve Walesu stal prvním evropským pivovarem prodávajícím toto nové nápojové balení na starém kontinentě. Díky obrovskému úspěchu zažil trh s plechovkami prudký rozvoj. Slabým místem byl dlouho systém otevírání plechovky. V roce 1964 byl proto představen trhací uzávěr, který se stal dalším podstatným vývojovým bodem zvyšujícím pohodlí spotřebitelů.

V padesátých letech se plechovka s pivem skládala ze tří částí: z pájeného těla a dolního a horního dna. První plechovky ze dvou dílů (válcová nádobka + horní víčko s odtrhávacím uzávěrem) se na trhu objevily v roce 1974. V roce 1951 vážila plechovka 83 gramů, ale kolem roku 1974 se její hmotnost snížila na pouhých 38 gramů. Dnešní plechovka vyráběná z pocínovaného ocelového plechu o objemu 0,33 l váží jen 13,4 gramů.

V Československu se novodobá pivní plechovka poprvé objevila na začátku 90. let. Jedním z prvních výrobců, který začal stáčet pivo do plechu, byl v roce 1992 Plzeňský Prazdroj. Čeští pivaři známí svou konzervativností však zůstávají věrni lahvovému pivu a jen malá část z nich si kupuje svůj oblíbený nápoj v plechovce. Nízká obliba plechovkového piva mezi Čechy rovněž souvisí s jeho vyšší cenou.Plechovkové pivo se na celkovém tuzemském prodeji baleného piva, včetně sudového, podílí jen zhruba dvěma až třemi procenty. Naproti tomu ve Švédsku činí podíl plechovek 75 procent, v Británii 69 procent, Irsku 65 procent a v Polsku a Maďarsku mají pivní plechovky podíl 47 procent.

Prodej plechovek s pivem a nápoji loni přitom v Evropě vzrostl zhruba o deset procent na rekordních 50,2 miliardy kusů. Plechovky jsou oblíbené na cesty a jejich prodej roste v časech zejména letních, ale i zimních dovolených. Spotřebitelé na tomto obalu oceňují nízkou hmotnost, skladovatelnost, možnost rychlého vychlazení díky tenkým stěnám i operativnost konzumace.

Plechovka patří mezi nejhorší způsoby balení nápojů z hlediska ekologie, jelikož systém tříděného sběru plechovek není v ČR prakticky vůbec rozšířený. Lidé se těchto obalů nemají jak ekologicky zbavit.

| Autor: Marek Kodeda | Vydáno dne 10. 01. 2009 | 35786 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Mapa historických pivovarů

Pivovary činné na území Čech, Moravy a Slezska v 19.století. Zatím je lokalizováno 816 provozů. »»» vstupte
Galerie pivních etiketPrávě je zde 13916 etiket českých pivovarů. Nově přidané etikety zde. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 157 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2021

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist