Novinky
Mapa činných pivovarů ČR:


Minipivovary vzniklé v roce 2021: Praha minipivovar Bad Flash, Seč minipivovar Počátky, Kladno-Kročehlavy minipivovar, Strážnice minipivovar Strážnický Slavjan, Cheb minipivovar Pivní skaut, Měšťanský minipivovar Soběslav, Choceň minipivovar, Ledeč nad Sázavou minipivovar Šepťák, Rodinný pivovárek Antonín Stará Paka, Uherské Hradiště minipivovar Orlovna, Pivovar Litoměřice, Baraba Český Těšín, Minipivovar EFI Brno.

Kvíz: Minipivovary roku 2020
vstupte >>>

Kvíz: Velké pivovary
vstupte >>>

Kvíz: Interiéry restauračních minipivovarů
vstupte >>>

KVÍZ: Minipivovarský místopis
vstupte >>>

Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další článkyPivo Tactical Nuclear Penguin +


Skotští pivovarníci z BrewDog Brewery si získali reputaci díky invenci, kterou prokazují ve svém řemesle. Neúcta k tradicím, vysoké ambice, posunování hranic a nepředvídatelnost jsou hlavními znaky pro jejich produkci. Poslední produkt z varen BrewDog Brewery - Tactical Nuclear Penguin – je toho jen dalším důkazem.Tactical Nuclear Penguin (TNP) je se svými 32 % alkoholu nejsilnějším pivem na světě. Doposud bylo za nejsilnější považováno německé pivo Schorschbraer s 31 % alkoholu a předtím ještě dvacetipětiprocentní pivo Samuel Adams Utopias.

Nukleární tučňák vyvolává značně kontroverzní reakce. Na jedné straně je třeba brát v úvahu fakt, že byl vyprodukován v zemi, kde je na alkoholismus nazíráno jako na vážný sociální problém, a takto silné pivo, podle některých kritiků, jej může ještě dále vyostřit. Na druhé straně je však poměrně vysoká cena nápoje (cca 860 Kč za láhev o obsahu 330 ml) a relativně malá dostupnost (bylo vyrobeno pouze 500 lahví). Každá láhev je zabalená v papírovém obalu, na kterém je ručně namalován tučňák, a je převázaná provázkem.

Pivovar se proti kritice brání prohlášením, že pivo jako takové nemůže být hnáno k zodpovědnosti za problémy s alkoholismem. Navíc na etiketě svého výrobku uvádí doporučení: „Tohle je extrémně silné pivo, které by mělo být vychutnáváno jen v malém množství a s aristokratickou noblesou. Naprosto stejným způsobem, jakým si vychutnáváme kvalitní whisky, album Franka Zappy nebo zneklidňující návštěvu dobrého a přátelského ducha“.Základem pro TNP byl jen 10 % Imperial Stout, ležící po 16 měsíců ve dvou různých druzích sudů na whisky. Poté bylo pivo v průběhu třech týdnů několikrát zmraženo na -20°C, čímž došlo k odstranění části vody a zvýšení koncentrace cukru, alkoholu, chmelových aromatických látek ve zbývajícím moku. Tento způsob výroby má spojitost s výrobou silného německého piva Eisbock (ledového piva).Jaké vlastně toto pivo je a jak chutná? Je téměř černé, velmi málo sycené, s malou, rychle se ztrácející pěnou. Jemná kouřová vůně je dle degustátorů doplněna tóny rašeliny, karamelizovaného sladu a sóji. Alkoholová složka je poměrně výrazná. Srovnání TNP s whisky je příhodné. Dominuje mu stejné rašelinové aroma a alkoholická ostrost, která tomuto pivu ale nepřekáží. Ze sudů na whisky pivo získává kouřovou chuť a zmrazením se koncentruje na hustý, plný mok. V chuťových složkách se dále dle odborníků objevuje zemité, pražené, slaně masité aroma spojené s příchutí bílé čokolády, vanilky a kakaa. Doznívání je překvapivě hořké a kouřové.

Společnost BrewDog byla založena v roce 2006 dvěma přáteli Jamesem Wattem a Martinem Dickiem, kterým bylo v té době pouhých 24 let. Pivní nabídka na trhu se jim zdála být nezajímavou a nudnou, a tak si pronajali budovu ve skotském městě Fraserburgh, vypůjčené peníze investovali do zařízení nového pivovaru. První várka byla uvařena v dubnu 2007. Jejich záměrem je vyrábět piva současná, moderní a pokroková, jejichž základem však jsou některé klasické pivní styly (ale, stout, IPA, lager). Jsou vyráběna pouze z přírodních ingrediencí, bez použití konzervantů, dochucovadel a pasterizace. BrewDog je dnes největším soukromým pivovarem ve Skotsku, produkujícím okolo 120 tisíc lahví piva měsíčně. Pivovar je vyváží do celého světa.

Piva z produkce BrewDog :
Trashy Blonde – 4,1 % alk.; 77 Lager – 4,9 % alk.; Punk IPA – 6 % alk.; Dogma – 7,8 % alk.; Rip Tide – 8 % alk.; HardCore IPA – 9 % alk.; Paradox – 10 % alk.; Tokyo – 18,2 % alk.Ze zahraničních materiálů připravila Petra Krchňáková

| Autor: Petra Krchňáková | Vydáno dne 09. 01. 2010 | 68654 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Mapa historických pivovarů

Pivovary činné na území Čech, Moravy a Slezska v 19.století. Zatím je lokalizováno 816 provozů. »»» vstupte
Galerie pivních etiketPrávě je zde 13916 etiket českých pivovarů. Nově přidané etikety zde. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 157 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2021

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist