Novinky
Mapa činných pivovarů ČR:


Minipivovary vzniklé v roce 2021: Praha minipivovar Bad Flash, Seč minipivovar Počátky, Kladno-Kročehlavy minipivovar, Strážnice minipivovar Strážnický Slavjan, Cheb minipivovar Pivní skaut, Měšťanský minipivovar Soběslav, Choceň minipivovar, Ledeč nad Sázavou minipivovar Šepťák, Rodinný pivovárek Antonín Stará Paka, Uherské Hradiště minipivovar Orlovna, Pivovar Litoměřice, Baraba Český Těšín, Minipivovar EFI Brno.

Kvíz: Minipivovary roku 2020
vstupte >>>

Kvíz: Velké pivovary
vstupte >>>

Kvíz: Interiéry restauračních minipivovarů
vstupte >>>

KVÍZ: Minipivovarský místopis
vstupte >>>

Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další článkyProč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar *Když se židovský podnikatel Markus Strassmann stal v roce 1857 nájemcem ostravského Měšťanského pivovaru, dosahoval roční výstav 1 500 hektolitrů chmelového moku. V době, kdy se stal posléze vlastníkem provozu, uvařilo se v něm již přes 40 000 hektolitrů piva za rok.

Ambicióznímu majiteli bylo jasné, že chce-li udržet kvalitu svého piva a trend rostoucího prodeje, chce-li uspět ve stále tvrdší konkurenci, musí nezbytně pivovar zásadně modernizovat. Tak se stalo již v roce 1890. V centru Moravské Ostravy, místech dnešní Černé louky tak vyrostl jeden z nejmodernějších pivovarských podniků na celé Moravě.

Roční výstav piva na počátku 20. století úspěšně atakoval hranici 100 000 hektolitrů.

V období první Československé republiky se pivovaru již tolik nevedlo. Bylo to možná i vinou proněmecky orientovaných majitelů. Vedení podniku se snažilo ztráty regionálních odběratelů nahradit exportem piva do vzdálenějších míst. Tato obchodní politika však byla velice nákladná a vedla ke značnému zadlužení společnosti. Hospodářská krize v 30. letech 20. století pak dokonala dílo zkázy. Strassmannové byli věřitelskými bankami přinuceni svůj podíl v podniku prodat a pivovar se tak dostal do rukou finančních institucí.

Během druhé světové války sem byla přesunuta i výroba z Českého akciového pivovaru v Moravské Ostravě (dnešní Ostravar) a výstav povyskočil až téměř ke 200 000 hl piva za rok.

Osud však tomuto pivovaru nebyl příliš nakloněn. Průmyslový areál v centru města byl příliš nápadný a tím pádem i vyhledávaným cílem pro nálety spojeneckých letadel.

Dne 23. 8. 1944 byla v důsledku bombardování poničena varna a část sklepů. Nálet ze dne 17. 11. 1944 však varnu zničil definitivně, bomba prý spadla přímo na scezovací káď. V únoru 1945 bomby zničily stáčírnu. Květnový nálet srovnal se zemí sklady plné piva.

Pivovar tak mírové dny přivítal v neprovozuschopném stavu.

Válečné škody byly natolik rozsáhlé, že zdejší výroba piva již nebyla nikdy obnovena. Některé technologické sekce však byly ještě několik let využívány pro potřeby pivovaru Ostravar. V polovině 60. let 20. století ale byla většina budov bývalého Strassmannova pivovaru zbourána.


(zdroj: Milan Starec Po stopách zaniklých a existujících pivovarů severní Moravy a Slezska II. - Pivovary na Ostravsku (Práce a studie muzea Beskyd 2011,č. 23.)


fotografie pivovaru >>>
| Autor: administrator | Vydáno dne 18. 03. 2017 | 10509 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Mapa historických pivovarů

Pivovary činné na území Čech, Moravy a Slezska v 19.století. Zatím je lokalizováno 816 provozů. »»» vstupte
Galerie pivních etiketPrávě je zde 13916 etiket českých pivovarů. Nově přidané etikety zde. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 157 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2021

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist