Novinky
Mapa činných pivovarů ČR:


Minipivovary vzniklé v roce 2021: Praha minipivovar Bad Flash, Seč minipivovar Počátky, Kladno-Kročehlavy minipivovar, Strážnice minipivovar Strážnický Slavjan, Cheb minipivovar Pivní skaut, Měšťanský minipivovar Soběslav, Choceň minipivovar, Ledeč nad Sázavou minipivovar Šepťák, Rodinný pivovárek Antonín Stará Paka, Uherské Hradiště minipivovar Orlovna, Pivovar Litoměřice, Baraba Český Těšín, Minipivovar EFI Brno.

Kvíz: Minipivovary roku 2020
vstupte >>>

Kvíz: Velké pivovary
vstupte >>>

Kvíz: Interiéry restauračních minipivovarů
vstupte >>>

KVÍZ: Minipivovarský místopis
vstupte >>>

Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další článkyOdkud vzal bílovecký minipivovar své jméno *Petr Holub mnoho let provozoval restauraci svého jména v Bílovci, při hlavní silnici vedoucí k Ostravě. Mnoho let v ní servírka mezi stoly roznášela půllitry s pivem z nošovického velkopivovaru. Jenomže ochutnávání piv z nabídky rostoucího počtu minipivovarů a hlavně touha odlišit se od ostatních hospod přivedly majitele hospůdky U Holubů k myšlence vlastní výroby chmelového moku.

Po nasbírání dostatečného množství zkušeností, zakoupení technologie a získání know-how k výrobě „tekutého chleba" se Petr Holub pustil do vaření.

První várka klasické světlé dvanáctky plzeňského typu byla slavnostně naražena v restauraci U Holubů v Bílovci dne 17. 8. 2012 v 17:00.

Dvounádobovou varní soupravu tvoří varná nádoba a scezovací káď. Varná pánev je dvouplášťová o objemu 200 litrů, je vyrobena z nerezové oceli, vrchní plášť je potažen mědí.

Technologie pro výrobu piva byla zakoupena v Kladně v pivovaru U Kozlíků, který zvětšoval kapacitu. Varny návštěvník restaurace však marně hledá, jsou totiž umístněny v jednom z pokojů přilehlé ubytovny.

Název bílovecký pivovarský mok dostal netradiční – Zobak (regionálně s krátkým „a“). Ovšem ve spojitosti s hospodským Petrem Holubem až tak netradiční a překvapivý není. Zobak byla jeho přezdívka zamlada.


zdroj: novojicinsky.denik.cz

| Autor: administrator | Vydáno dne 02. 05. 2017 | 10688 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Mapa historických pivovarů

Pivovary činné na území Čech, Moravy a Slezska v 19.století. Zatím je lokalizováno 816 provozů. »»» vstupte
Galerie pivních etiketPrávě je zde 13916 etiket českých pivovarů. Nově přidané etikety zde. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 157 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2021

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist