Výzkumný a výukový pivovar Suchdolský Jeník Praha

 

   fotogalerie

adresa: Katedra technologických zařízení staveb, Technická fakulta ČZU, Kamýcká 129, 165 00 Praha 6 – Suchdol

www.pivovar.v2.czu.cz

e-mail: chladekl@tf.czu.cz


Na čepu a v prodeji bylo:

 
 • Dne 30.8. 2022 byla v pivovaru uvařena várka pivního stylu American Amber Lager. Jednalo se o první várku v historii Suchdolského Jeníka, která byla uvařena tzv. infuzním rmutováním a při které bylo použito tzv. studené chmelení. Jednalo se tedy o pivo, které bylo uvařeno jako svrchně kvašené pivo, ale kvasilo a zrálo jako ležák.
  Slad: plzeňský, mnichovský, karamelový. Hořkost: 42 IBU. Chmely: chmelovar – Agnus + Gaia, studené chmelení – Citra + Summit.
 • V prosinci 2021 v prodeji Vánoční várka. Jednalo se o tmavý ležák (EPM 12 %, IBU 30). Na jeho výrobu byly použity slad plzeňský, mnichovský, karamelový a pšeničný čokoládový. Chmel byl pak použit Žatecky poloraný červeňák a anglický Challenger.
 • Výukový a výzkumný pivovar České zemědělské univerzity v Praze byl založen v roce 2006 a svojí činností navázal na bývalý pivovar na Brandejsově statku v Praze – Suchdole, kdysi patřícímu klášteru Benediktýnů v Praze – Emauzích. Původní suchdolský pivovar byl ještě před 1. Světovou válkou zavřen v důsledku kontaminované vody z místního rybníka. Na základě myšlenky tehdejšího rektora ČZU, prof. Ing. Jana Hrona, DrSc., Dr.hc. a vedoucího Katedry technologických zařízení staveb doc. Ing. Miroslava Přikryla, CSc. byl založen současný pivovar, který do prostoru bývalé laboratoře Technické fakulty jako dvojpodlažní stavbu vyprojektoval, navrhl a následně uvedl do provozu doc. Ing. Ladislav Chládek, CSc.
  Tento pivovar byl založen nejen pro výuku výroby piva ale i pro studium souvisejících jednotkových operací (míchání, přenos tepla a hmoty a dalších) českých a zahraničních studentů, studujících v programu Erasmus+. Jedná se o předmět „Vaření českého piva“ pro české studenty a jeho anglickou mutaci Brewing of Czech Beer“. Dále je zde vyučován předmět „Strojní zařízení pro sanitaci v agropotravinářském průmyslu“. Na praktickou výuku dlouhá léta dochází také studenti z VOŠ, G,
  SPŠ A SOŠ Podskalská – obor Technologie piva, vína, lihu a nealkoholických nápojů, tedy budoucí čeští sládkové. Pro přípravu bakalářských, diplomových a doktorských prací slouží pivovar k provádění experimentů a jejich následnému vyhodnocování.
  Strojní zařízení pivovaru „Suchdolský Jeník“ tvoří dvouválcový šrotovník, dvounádobová nerezová varna s měděným opláštěním (objem várky 10 hl), vířivá káď, dvoustupňový protiproudý deskový chladič, aerační svíčka, teplovodní zásobník, kvasné a ležácké tanky, poloautomatické plnicí zařízení do skleněných, PET lahví a sudů, sanitační stanice s myčkou sudů, tři kompresory s výparníky a zásobníky monopropylenglykolu, parní kotel a další zařízení. Sortiment Standardně je k dispozici světlý ležák – Suchdolský Jeník (12 % EPM). Je vyroben z plzeňských, mnichovských a karamelových ječných sladů. Dále je použit český žatecký chmel a kvasinky spodního kvašení z českých pivovarů. Suchdolský Jeník je vařen tradičním dekokčním rmutovacím způsobem. Následně kvasí a zraje v nerezových cylindrokónický tancích. Minimální doba zrání je 40 dní! Pivo je nefiltrované a nepasterizované. V období Vánoc máme již tradičně k dispozici Tmavý ležák (12 % EPM). Příležitostně vaříme také jiné pivní styly. Jedná se například o Vídeňský ležák (12 % EPM), APL – American Pale Lager (12 % EPM) či Nakuřovaný ležák (12 % EPM). Celková roční produkce se pohybuje kolem 200 hl.

Starší info:
Po sto čtyřiceti letech se do Suchdola vrací výroba piva. Katedra technologických zařízení staveb při České zemědělské univerzitě si v dubnu 2006 na svatého Jiří otevřela pokusný školní minipivovar a uvařila první várku piva -světlý ležák. Suchdolský Jeník než uzrál, tak si ještě ve zdejší minilaboratoři musel přes prázdniny poležet. Jméno zde dlouho nehledali. Místní rektor se jmenoval Jan, tak pivo pokřtili Suchdolský Jeník. Napoprvé uvařili studenti pod vedením zkušeného sládka Ladislava Chládka 500 l piva. Pivovar byl už dvaadvacátým pivovarem, který pan Chládek vyprojektoval. Navrhoval třeba pět a půl kilometru dlouhé pivní vedení se 174 výčepními kohouty v Sazka Areně nebo Novoměstský pivovar. Školní pivní laboratoř zabírala půlku haly. Uprostřed místnosti se tyčily dvě nablýskané mosazné varny. Ty by podle plánů autorů minipivovaru mohly po prázdninách zásobit pípy až pěti restaurací univerzitního areálu.
Pivovar byl otevřen v dubnu v roce 2006. Roční kapacita pivovaru je 300 hektolitrů, v jedné várce se uvaří 10 hektolitrů.Výrobou piva navazuje na tradici bývalého suchdolského pivovaru na Brandejsově statku, který patřil Emauzskému klášteru v Praze. Suchdolský Jeník je nefiltrované a nepasterizované pivo se zákalem vytvořeným kvasinkami.Výukový a výzkumný minipivovar je součástí Katedry technologických zařízení a staveb Technické fakulty ČZU.