Zámecký minipivovar Chyše

 

  články o pivovaru

   fotogalerie

   etikety

adresa: Chyše 54, Chyše

www.chyse.com

e-mail: pivovar@chyse.com


Na čepu a v prodeji bylo:

 
  • V červenci 2022 na čepu Sumer Ale 11 – svrchně kvašené pivo vařené z ječmenu, pšeničného, ovesného sladu a ovesných vloček. Intenzivní chmelové aroma a chuť dodávají chmely Mosaic a Galaxy. Letní desítka – naše “odlehčená” varianta tradiční světlé jedenáctky. Spodně kvašené výčepní pivo vařené z ječných sladů a chmele Saaz Shine.
  • V červnu 2022 na čepu světlý ležák 11 Prokop, jantarový ležák 12 Prokop, tmavý ležák 12 Prokop, Pšeničné pivo, Vídeňské červené – polotmavá 14.
  • Na konci září 2021 na čepu speciál Svatováclavský rubín 15. Silné polotmavé pivo.
  • V srpnu 2021 na čepu speciál Anton (světlý ležák, EPM 12,6 %, Alk.: 5,0 %, hořkost 46 IBU).
  • V září 2020 na čepu Svatováclavský Rubín 15.
  • Od 23.3.2018 na čepu Velikonoční medový speciál 14,5 %.
  • V březnu 2018 na čepu novinka – tmavý Cherry porter, který zrál 60 dní na dubových štěpkách z cherry sudu (stupňovitost 15,9 % a obsah alkoholu 6,5 % obj.).
  • V lednu 2018 na čepu Winter Ale 17 %.
  • Vánoční 22 % od 3.12.2017 v prodeji (černé pivo, alk.: 9 %).
  • V září 2017 na čepu Svatováclavský Rubín 15 %.
  • V srpnu 2017 v prodeji Bílá Paní (pšeničné ochucené pivo ležák; alk.: 5 %; uvařeno s bezovým květem).
  • V červnu 2017 na čepu Sierra Amber. Polotmavé speciální pivo s obsahem alkoholu 5% obj.. Namícháním speciálních karamelových sladů bylo docíleno rubínové barvy. Pivo bylo chmeleno čtyřmi odrůdami amerických chmelů.
  • Ke 100. výročí příjezdu Karla Čapka do Chyše zdejší pivovar uvařil v květnu 2017 speciál s názvem Lidové Noviny (pivo ležák nefiltrovaný alk:.5.0 %)
  • V dubnu 2017 na čepu Velkonoční medová 14.
  • Dne 7.2.2017 čepovali 17° American Winter Ale.
  • V lednu 2017 na čepu Zimní Weissbock 15°. Bylo to silné svrchně kvašené pšeničné pivo s nižší hořkostí, přírodním kvasnicovým zákalem, vysokým řízem a s ovocnou chutí banánů a citrusů.

 • Od 24.10.2016 na čepu APA. Svrchně kvašené 11° pivo jantarové barvy s obsahem akloholu 4,5 % obj. a hořkostí 45 IBU, které vynikalo suchým tělem, vyšší hořkostí a jedinečným aroma amerických chmelových odrůd.
 • V červenci 2016 na čepu American Summer Ale 13.
 • 10. výročí znovuotevření pivovaru oslavili v květnu 2016 mimo jiné Výročním ležákem. Toto jedinečné pivo plzeňského typu, které bylo založeno na směsi tří sladů s převahou sladu plzeňského a chmeleno výhradně Žateckým poloraným červeňákem.
 • Dne 12 březen 2016 Medová velikonoční čtrnáctka na čepu.
 • Na konec roku 2015 měli čepované i v láhvích již tradiční 22° černé pivo s obsahem alkoholu 9 % obj.
 • Na čepu 21.9.2015 opět Svatováclavský Rubín 15°. Polotmavé speciální pivo s 6,0 % alkoholu.
 • V září 2015 novinka ve výrobním programu pivovaru – 100 % přírodní ochucený ležák Prokop (alk.: 4,2 %). Při výrobě tohoto výjimečného nápoje nebyla používána žádná umělá ochucovadla, ale pouze limetka, zázvor a jablečný mošt.

Starší info:
Vladimír Lažanský, který koupil a opravil zámek Chyše a v roce 2005 obnovoval i zdejší pivovar, chtěl zahájit výrobu v dubnu 2006. „Kromě pivnice přímo u pivovaru otevřeme další v Karlových Varech,“ uvedl v listopadu 2005 Lažanský.
Karlovarské noviny zveřejnili, že rekonstruovaný historický pivovar v areálu zámku by měl být slavnostně otevřen 17. května 2006. Vladimír Lažanský, majitele zámku a pivovaru v Chyši, na to v dubnu 2006 reagoval: „Není to pravda, došlo k nedorozumění. Sice vše běží, tak jak má, já ale nejsem schopen uvádět jakékoli termíny, kdy bude pivovar oficiálně otevřen. V současné době běží zkušební provoz a děláme vše proto, abychom mohli stavbu kolaudovat koncem tohoto měsíce. A protože má vaření piva své zákonitosti, které nelze opomíjet, vůbec nechci spekulovat o tom, kdy zde poteče pivo a podobně. Opakuji však, že děláme maximum, abychom postupovali rychle. Nechci však otevírat jakkoli provizorně, vše musí být dokončeno a v pořádku.“
Bývalý chyšský i žlutický farář Vladimír Müller světil v pondělí 1.května 2006 první várku piva Prokop ze soukromého chyšského pivovaru. „Jsme rádi, že pan farář pro nás toto vysvěcení provedl. Má velký vztah k Chyši, proto jsme to považovali za symbolické,“ řekl majitel pivovaru a chyšského zámku Vladimír Lažanský. „Proces vaření piva je umění a ne právě jednoduché,“ řekl Vladimír Lažanský. V květnu 2006 se pivovar chystal ke kolaudaci. „Chceme, aby se uskutečnila asi v polovině měsíce,“ řekl Vladimír Lažanský. Jak také uvedl, začátkem června 2006 by mělo dojít ke slavnostnímu otevření pivovaru. „V objektu pivovaru, který byl před zahájením rekonstrukce v dezolátním stavu, to už vypadälo k nepoznání. Velkou zajímavostí pro návštěvníky jistě byla možnost vidět vaření piva přímo z restaurace,“ řekl starosta Chyše Miroslav Dorňák. Jak sdělil Vladimír Lažanský, neměl v úmyslu otevřít pivovar se žádnou obzvláštní pompou. „Jsem soukromník, vše bude patřičné, ale skromnější, než když se otevírá velký provoz,“ dodal Lažanský. Lažanský počítal, že ročně uvaří zhruba dva tisíce hektolitrů. „Neděláme si ambice, že bychom porazili velké pivovary,“ řekl.
Ode dne 2.6.2006 mohli zájemci přijít do nové zámecké restaurace a pivnice v Chyši. A mohli také ochutnat už první litry zlatého moku ze soukromého zámeckého pivovaru Vladimíra Lažanského. „Věřím, že pivo bude dobré, nyní budeme stáčet první várku do sudů. Jeho kvalitu však ale budou muset posoudit konzumenti,“ usmíval se Vladimír Lažanský. Pivo bylo vozeno i v restauraci v Sokolovské ulici v Karlových Varech. „Jde o tradiční české pivo, které se vaří klasickým poctivým způsobem. Bude se jednat o světlou a černou dvanáctku, budeme vařit i jedenáctku a příležitostně i třinácti a čtrnáctistupňové polotmavé speciály,“ uvedl majitel pivovaru a chyšského zámku Vladimír Lažanský.

Začátek třetího tisíciletí byl, přinejmenším v Karlovarském kraji, charakterizován rozvojem pivovarnictví. Vznikla tu řada malých pivovarů a s nimi se z šera dávných časů vynořila i nová profese pivovarník. Jedním z držitelů koncese na vaření piva byl tehdy padesátiletý majitel zámku Chyše Vladimír Lažanský. Pro Karlovarské noviny v srpnu 2006 řekl:
„* Jak moc je třeba, aby byl pivovarník pivař? Ptám se muže obdařeného štíhlou postavou milovníka vína.
Nevím dost přesně, čemu se říká pivař, ale já mám pivo opravdu rád. Dokonce kdybych měl ze svého života vyškrtat všechny nápoje až na jediný, bylo by to pivo.
* To ale asi nebyl ten důvod, proč jste se pustil do jeho vaření.
Samozřejmě, že ne! Zámecký pivovar není žádný můj rozmar, ale první krok k tomu, aby si zámek na sebe začal vydělávat. Alespoň na vlastní provoz, to znamená mzdy zaměstnanců, energie a údržbu parku. To vše spolyká ročně dva miliony, které zatím musím dotovat z jiné své činnosti. A to nemluvím o penězích, které vkládám do rekonstrukce objektu.
* Z čeho proboha živili zámek vaši předkové ?
Předem musím říct, že já nejsem přímý příbuzný Lažanských, kteří hospodařili na Chyších. Náš rodokmen se s nimi sice protíná, ale v daleké minulosti až několika set let. Ten zámek mi nespadl do klína jako restituce, ale koupil jsem si jej. A k tomu hospodaření: Zámek sám byl jen něco jako rodinná vila, taková třešnička na dortu velkého hospodářství. Říkávalo se, že na metr čtverečný střechy zámku je třeba jeden hektar lesa nebo pole, a tady na Chyších to platilo. Já jsem ovšem koupil jen ten zámek, na tom, co zbylo z kdysi velmi dobře prosperujícího velkostatku, dnes hospodaří jiní.
* Můžete prozradit, z čeho tedy zámek živíte ?
To není žádné tajemství. Já jsem původně strojní inženýr a jako takový jsem po škole nastoupil do tehdejší státní banky. Jako technik, ale postupně mě začal zajímat i vlastní provoz banky, vystudoval jsem tedy ekonomii a po převratu v roce 1989 jsem začal samostatně podnikat ve finančnictví. To je dnes můj hlavní a jediný zdroj příjmů.
* Vraťme se ale k tomu pivu.
Pivovar byl jediné hospodářské stavení v areálu zámku, které bylo k mání. V provozu byl do roku 1932, pak byl až do roku 1972 využíván celkem citlivě jako špejchar, ale potom z něho udělali uhelnou kotelnu a začala děsivá devastace. V prosinci 2003 jsem ten objekt koupil jako ruinu, rekonstrukce trvala dva roky.
* A pak jste začal vařit pivo a pohádky je konec.
Tak rychle to bohužel nešlo. Já mám sice, jak už jsem říkal, k pivu velice dobrý vztah, ale na jeho vaření bych si netroufl. Musel jsem najít sládka, a věřte, že právě tohle byl těžký oříšek. Nakonec se mi povedlo na doporučení předního českého pivního technologa angažovat Roberta Maňáka, který je i přes svoje mládí velmi zkušeným sládkem. Je odchovancem jednoho z nejlepších českých sládků Martina Matušky, který třeba vařil třináct let pivo u Fleků. Chvilku trvalo, než si osahal naši technologii, ale myslím, a zájem o naše pivo to dokazuje, že jeho pivo je skutečně dobré.
* Pivovar je už pár měsíců v provozu, přinesl očekávané zisky ?
Na celý zámek nevydělává, ale na mzdy zaměstnanců to zřejmě bude stačit.
* Bydlíte na zámku a provozujete pivovar v Chyších, ale na dveřích vaší pivnice v Karlových Varech je vaše jméno s bydlištěm v Děčíně.
Vždyť já pořád ještě jsem Děčíňák. Tam jsem se narodil a vyrostl, tam mám sídlo firmy a tam jsem si taky postavil domek, ve kterém mám trvalé bydliště. Vlastníma rukama od základů až po střechu. Postavit si dům, to byla tenkrát za minulého režimu jedna z mála možností seberealizace, a tak jsem se vyučil zedníkem. Myslím, že bych se tím mohl i živit, kdyby se ty nedobré časy vrátily. “
V srpnu minipivovar nabízel světlou 11° a 12° a tmavou 12° Prokop.
Varna pivovaru stojí přímo v restaurační části, která ohromí svým prostorem a také historickou klenbou. Na čepu byla v prosinci 2006 tradiční tři zde vařená piva: světlý jedenáctistupňový kvasnicový ležák Prokop, polotmavý kvasnicový Jantar a tmavý kvasnicový Prokop. Sváteční dvaadvacetistupňový tmavý speciál byl prodáván pouze v patentových lahvích za 100,- Kč. V předvánočním týdnu byl speciál k dostání i jako točený.
V lednu 2007 minipivovar nabízel sortiment piv: Prokop 11° světlý, Prokop Jantar 12° polotmavý a Prokop 12° tmavý.
Znalci pivního moku si nemohli vynachválit nepasterizované přírodní pivo Prokop.. Světlou jedenáctku, polotmavou dvanáctku a tmavou dvanáctku doplnila během roku 2007 řada dalších „svátečních“ piv. „Jsme schopni za jeden rok vyrobit dva tisíce hektolitrů piva. To znamená dvě stě várek. Nyní vyrábíme polovinu tohoto množství. V sezoně pak vyrobíme piva více,“ řekl Vladimír Lažanský. Speciální nabídku piv plánoval zámecký pán pravidelně jednou za čas. „Děláme i speciální piva. Nyní nám dokvašuje světlá velikonoční čtrnáctka, na léto připravujeme další novinku, plánujeme uvařit pivo na svatého Prokopa a na svatého Václava děláme patnáctku. Na Vánoce vyrábíme silné černé pivo a podobně. Jednou za dva tři měsíce se tedy snažíme vyrobit silnější speciál,“ upřesnil Lažanský. A kde lidé mohli chyšské pivo v březnu 2007 ochutnat? „Samozřejmě u nás v pivovaru, v pivnici v Karlových Varech, ve dvou restauracích v Manětíně, v Praze U jelínka na Betlémském náměstí a v pivním baru v Ústí nad Labem,“ dodal.
„My jeho prodejem chceme vydělat na provoz zámku. Stejně jako to bylo v minulosti,“ vysvětlil v březnu 2007 Vojtěch Lažanský, jehož otec vrátil život zámku Chyše a v roce 2006 k němu přidal i obnovený Zámecký pivovar. Ten v roce 2007 zahájil první ucelenou sezonu. Hlavní klientelu měli tvořit nejen návštěvníci zámku, kterých v roce 2006 bylo 14 tisíc, ale cyklisté nebo turisté. Ti zde za půllitr „dvanáctky“ zaplatili 24 korun.
Na velikonoce 2007 připravil zdejší sládek speciální čtrnáctku.
Sortiment Zámeckého pivovaru v červnu 2007: Prokop 11° světlý (1,5 l PET/70 Kč); Prokop Jantar 12° polotmavý (1,5 l PET/75 Kč, 0,5 l/24 Kč); Prokop 12° tmavý 1,5 l (PET/75 Kč 0,5 l/24 Kč).
Brány zámku se do ´plné´ sezony otevřely opět v dubnu roku 2008. Bez přestávky byl však otevřen domácí zámecký pivovar. Po svatováclavské patnáctce se chystala samozřejmě i vánoční specialita.
„Nabízíme čtyři stálé druhy piva, světlá i černá. Nesou jméno Prokop, což je rodinné jméno,“ poznamenal v dubnu 2008 majitel zámku v Chyších Vladimír Lažanský. „Navíc po celý rok i piva k různým významným událostem. Vařili jsme velikonoční pivo a teď chystáme májové,“ dodal muž, který opravil chátrající rodinné sídlo a dovedl ho k zámecké prosperitě.
Pivovar v červenci 2008 nabízel točené pivo ve složení: 11st. Prokop sv. ležák 0,3l za 14 Kč, 0,5 l za 23 Kč, 1,0 l za 46 Kč; 12st. Prokop Jantar polotmavý ležák za 17, 28 a 56 Kč – za stejnou cenu i 12st. Prokop tmavý ležák; 12st.. Prokop pšeničný ležák za 17 a 28 Kč.
Na konci roku 2008 šlo v Chýši ochutnat 22° tmavý vánoční speciál Prokop – točený 0,2 l za 30 Kč nebo v láhvi s patentním uzávěrem 0,5 l za 100 Kč.
Diplom Zlatá pivní pečeť z nejprestižnější tuzemské soutěži Česká pivní pečeť v Táboře v únoru 2010 putoval také do zámeckého minipivovaru. Zlatou pečeť si odvezl za jedenáctistupňové pivo Prokop. „Toto mimořádně vysoké ocenění jsme nejen pro nás, ale i pro celý Karlovarský kraj dostali v kategorii světlé malé pivo. Zaujalo zřejmě tím, že používáme klasicky vyrobené slady a žatecký chmel,“ uvedl majitel pivovaru Vladimír Lažanský. Lví podíl na úspěchu připisoval sládkovi Robertu Maňákovi. K diplomu Zlatá pečeť náležel rovněž keramický korbel. Obojí už bylo vystaveno v zámeckém pivovaře. Šlo už o osmé ocenění od 1. června 2006, kdy pivovar po 74 letech obnovil výrobu kvalitního zámeckého piva. Při slavnostním zahájení sezony mohli zájemci ochutnat velikonoční medovou čtrnáctku.
V květnu 2010 pivovar nabízel i novinkové pivo Anton 13° (světlý nefiltrovaný ležák).
Zámecký pivovar na začátku února 2011 vybojoval na 21. Reprezentačních slavnostech piva v jihočeském Táboře mezi 37 pivovary bronzovou pivní pečeť pro své pivo Prokop v kategorii polotmavý ležák. „Bronzová pečeť je už třetí do sbírky, doplní tu zlatou a stříbrnou. Cennější je o to, že každá z nich je za jiné pivo – světlé, polotmavé a tmavé pivo. Ozdobili jsme jimi naší restauraci. Jedná se o nejprestižnější soutěž pivovarů v naší zemi. Kromě ní se každoročně účastníme i Jarní ceny českých sládků, ze které jsme si už dovezli osm ocenění,“ řekl Vladimír Lažanský, majitel zámku a pivovaru. V kategorii „svrchně kvašená piva anglosaského typu“ obsadilo první místo pivo American Winter ale. Svůj podíl na úspěchu zlatého moku z Chyše měl i zdejší sládek Robert Maňák. Vařil tu pivo už pátým rokem. Měl štěstí na učitele, pět let sbíral zkušenosti na Strahově v klášterském minipivovaru, který donedávna vedl přední sládek Martin Matuška. V této branži to není zase až tak běžné, aby si jednotliví sládci předávali své umění. „Protože je nás menší pivovarů v republice už 103, a je zapotřebí tuto sílu nějak směřovat, chceme založit Českomoravský svaz minipivovarů,“ uzavíral Lažanský.
První cenu mezi svrchně kvašenými pivy anglosaského typu získalo na Jarní ceně českých sládků pivo American Winter ze Zámeckého pivovaru Chyše. „Je to podobné pivo, jaké se vaří v Anglii nebo v Americe, liší se použitými kvasinkami, používáme americký chmel,“ prozradil sládek Robert Maňák, kde uvaří asi 1000 hektolitrů piva ročně.
Pivovar uvařil v roce 2011 přes 1100 hl piva. Jestli se dostane příští rok třeba až k 1500 hektolitrů, což byla jeho kapacita, ukáže odbyt, uvedl majitel Vladimír Lažanský. Pivovar vyráběl jako základní produkt světlou jedenáctku a dvě dvanáctistupňová piva – tmavé a polotmavé. V průběhu roku vařil asi deset různých pivních speciálů. A to od třináctistupňového až po vánoční tmavou dvaadvacítku. „V nabídce nechybí ani speciály velikonoční nebo svatováclavské,“ poznamenal Lažanský. Většinu piva uvařeného v Chyši šlo koupit pouze na místě nebo ochutnat v pivovarské restauraci. Obnova celého areálu panského pivovaru, který vznikl v letech 1839 až 1841, přišla na zhruba 30 milionů korun. Pokud by se o chyšské pivo zájem zvyšoval, pivovar měl rezervu na rozšíření výroby. Kromě Chyše točily zámecké pivo jedna z karlovarských restaurací a pivnice v Plzni a Praze, jež patřila do Klubu malých pivovarů. „Vaříme také pro jednu restauraci v Ústí nad Labem. S dalším rozšiřováním ale nespěcháme,“ dodal Lažanský. (zdroj: Lidovky.cz
V lednu 2012 minipivovar nabídl novinkové pivo American Winter Ale (polotmavý svrchně kvašený speciál vařený z pěti druhů sladů a chmelen odrůdami Cascade a Chinook; alk.: 7,0 %).
Na táborských pivních slanostech v únoru 2012 získalo pivo American Winter Ale 2.místo v kategorii pivo typu „ale“.
Na jaře 2012 mj.minipivovar uvařil speciály 14° medovou a 14° märzen,
Na konci září 2012 minipivovar nabízel speciál Svatováclavský Rubín 15° polotmavé (alk.: 6,0 %).
Od 1.12. 2012 se točil Vánoční speciál 22° a od 8.12. čepovali speciál Sierra Amber 17°.
Dne 3.3.2013 čepovali speciální světlou třináctku Anton (jednalo se o pivo vařené na počest prvního porevolučního starosty Chyší, pana Antonína Stengla, jehož maminka Marie pracovala na chyšském zámku již v době, kdy zde pobýval Karel Čapek). Tradiční velikonoční speciál s příměsí přírodního květového medu byl na čepu i v roce 2013.
Již 30. listopadu 2013 začali čepovat tradiční vánoční tmavou dvaadvacítku.
Od 25.2.2014 na čepu speciál Winter Ale 17°.
Od 20.4. na čepu opět Velikonoční světlý speciál 14° s přídavkem medu (alk.: 5,9 %).
Od 11.7. na čepu Vídeňský speciál 15° polotmavý.
V červenci čepovali jedinečnou světlou mnichovskou jedenáctku.
V září dozrával speciál Svatováclavský Rubín 15° (polotmavý ležák, alk.: 6,0 %).
Dne 13.10. v prodeji piva 11 % Prokop světlý ležák, 12 % Prokop Jantar polotmavý ležák a 15 % Svatováclavský Rubín.
U příležitosti 160. výročí narození Leopolda II. hraběte Lažanského (1854- 1891) se rozhodli obnovit na jeho počest starou chyšskou recepturu. Vznikl tak 13° světlý speciál Leopold s obsahem alkoholu 5,5 % obj., který byl vařen ze směsi ječného a žitného sladu a chmelen legendárním žateckým chmelem. Od 1.11.2014 byl k dostání též ve specialní edici litrových lahví, které nesly repliku originální etikety z let 1870-1891.
Dne 19.1.2015 na čepu 17° American Winter Ale – polotmavý speciál vařený ze směsi 4 sladů (pale ale, plzeňský, karamelový a barvicí) s obsahem alkoholu 7 % obj.
Dne 9.6.2015 čepovali také speciál American Pale Ale – mimořádně hořkou světlou třináctku, chmelenou americkou odrůdou „Cascade“. K dostání byla též v láhvích.