Minipivovar Ždírec nad Doubravou

 
adresa:  Žďárská 22, 582 63 Ždírec nad Doubravou
www.dzekuvranc.cz
e-mail:  minigal.ranc@seznam.cz

   fotogalerie

Základní sortiment:
* „Naše pivo“ 13° světlý ležák

Na čepu a v prodeji bylo:
 
  • Od roku 2022 minipivovar mimo provoz.
  • Dne 11.9.2013 v Restauraci Na ranči na čepu „Naše 11°“ za 23 Kč a „Naše 13°“ za 29 Kč.

Starší info:
Dne 1.října 2011 byla ve Ždírci nad Doubravou slavnostně otevřena nová restaurace, které byla součástí areálu tzv. Džekova ranče. Restaurace začala točit pivo z vlastního minipivovaru. Majitel hodlal měsíčně uvařit 800 litrů piva. Otevřeno: pá 12-22h, so 11-22h, ne 11-20h. Pivovar projektovala a technologii dodala firma ROSS (majitel pivovaru Chotěboř). Restaurace je poměrně malá a nekuřácká, kuřákům je vyhrazena přilehlá terasa.
„Blíží se důchodový věk, tak si hledám zábavu,“ řekl s úsměvem na rtech majitel malého pivovaru Jaroslav Černý. Chtěl vařit čtrnáctistupňové pivo, prý s patřičným řízem a pronikavou chutí. O názvu měli ale rozhodnout návštěvníci. „Mohlo by se jmenoval Rančer, jsme přeci na ranči,“ navrhoval vařič Miloslav Gajdorus. Výrobu pomáhal rozjíždět sládek z Chotěboře Oldřich Záruba. Chotěbořský sládek vařil s p. Gajdorusem první 2 várky, další už byla „dílem“ p. Gajdoruse. Jedna várka by měla být až 120 litrů, zatím se vaří 100litrové. Pivo stálo v říjnu 2011 29 Kč a zatím se neuvažovalo o dodávkám jinam. Pivo stále nemělo název, v jídelním lístku bylo vedeno jako Naše pivo.
Na počátku dubna 2012 minipivovar vyráběl stále pouze třináctistupňový světlý nefiltrovaný ležák Naše pivo.
V květnu 2012 se v Restauraci a pivovaru Na ranči čepovalo pivo 13° (29 Kč ).
V červnu 2012 v Restauraci Na ranči na čepu pivo 13° (29 Kč).
K horkému létu patří samozřejmě i pořádná letní žízeň, kterou teď umí zahnat a uhasit třeba i poctivé ždírecké pivo. To pod neoficiální, ale používanou a v každodenní praxi již osvědčenou značkou Naše pivo vaří a posléze nabízí a podává svým hostům Džekův ranč ve Ždírci nad Doubravou. Minipivovar se stal jeho nedílnou součástí v dubnu 2011. Postupně se dostával do širšího povědomí lidí a Petr Černý, coby duše úzce spojená s chodem celého ranče i pivovaru, evidoval zvýšený zájem nejen ze strany stálých, ale i nových konzumentů piva, které se ve Ždírci nad Doubravou „rodí“.
• Proč jste se rozhodli jít vlastní pivovarnickou cestou? Nabídka tradičních pivovarů vás nezaujala?
Hlavní důvod vidím v kvalitě piva, neboť dnešní svět žije v době, kdy nabídku tvoří převážně potraviny, které jsou chemicky upravované, pasterizované a já nevím, co ještě. Naše světlé jedenácti a třináctistupňové kvasnicové pivo je od samého počátku přírodní, nefiltrované a nepasterizované, proto má svoji specifickou chuť a barvu. Krátce poté, co jsme s vařením piva začali, jsem si každý večer ze zvědavosti natočil jednu sklenici našeho piva a také sklenici piva velkého pivovaru, jehož pivo jsme nabízeli, a porovnával je. Přiznám se, že mě zahřálo u srdce, když jsem zaznamenal třeba to, když po několika minutách mělo Naše pivo stále pěknou a bohatou pěnu a pivo z průmyslového pivovaru už bylo bez ní. Pěkné podívání je i na naše štamgasty, kteří si pro pivo přijdou se džbánkem, vyjdou z restaurace ven a už tam se ho nedočkavě napijí a odcházejí s pěnou na puse.
• S myšlenkou vařit vlastní pivo jste přišel vy?
Ne. Tato skvělá idea není z mé hlavy. S tímto nápadem přišel můj otec Jaroslav. Přemýšlel o tom, co bude dělat v penzi. Uvažoval, že si koupí koně, a také to udělal. Pak ho trápilo, že jednomu koni bude smutno, a pořídil si dalšího. S vervou jsme se také pustili do přestavby původního stavení v klasický ranč, spojili ho s restaurací a pak už bylo jen otázkou času, kdy padne rozhodnutí o vlastním vaření piva.
• Postavit a zprovoznit minipivovar je věc jedna. Vařit dobré pivo druhá a neméně důležitá. Vsadili jste na jistotu a oslovili někoho z pivovarnické branže?
Samozřejmě. Nedaleký chotěbořský pivovar pomáhal rozjíždět Oldřich Záruba, sládek, který patří zcela určitě k nejzkušenějším ve svém oboru. Pokud vím, vařil pivo nejen v havlíčkobrodském Měšťanském pivovaru, teď má angažmá v Chotěboři, ale vím, že pomáhal postavit na nohy i pivovar v Rakovníku. Proto jsme ho oslovili a on souhlasil. Zařídil vše potřebné 
a pak s otcem diskutovali nad sílou, chutí a barvou Našeho piva. Dolaďovali, cizelovali a myslím, že si zaslouží pochvalu.
• To jistě, nicméně: porovnáte-li chotěbořské a vaše pivo, nejsou chuťově podobné?
Ne, nejsou. Každé to pivo se vyznačuje svou specifickou chutí. Oldřich Záruba je profík. Co pivo, to originál.
• Kdopak ochutnal vaše už hotové a chuťově vyladěné pivo jako první? A nemyslíme tím samozřejmě sládka Zárubu, který to má v popisu práce…
Už znáte genezi, a tak vás asi nepřekvapí, že první hotové pivo ochutnal a vypil můj otec.
• Žijeme v době pestré palety obchodních značek a názvů, marketing má žně. Proč tedy, snad vás to neurazí, jen docela obyčejné označení Naše pivo? Neuvažovali jste o jiném názvu?
Původně to měl být pouze přechodný název, než vymyslíme jiný. Teď už si to ale nemyslíme. Vychází to i z toho, že jsme postupem času přišli na takovou slovní hříčku. Její pointa je jednoduchá. Když pivo točíme, je naše. Ale v okamžiku, kdy ho podáme konzumentovi, už naše není a stává se jeho. 
A číšník nebo servírka v tom okamžiku prohlásí: „Nyní je naše pivo vaše.“
• Hostům tedy nabízíte už jen pouze vlastní pivo?
Ano. Jiné pivo u nás hosté nedostanou. Tedy kromě nealkoholického, to je samozřejmé. Původně jsme vařili pouze pivo třináctistupňové, ale teď v létě jsme přišli na to, že je pro hosty příliš „těžké“. Proto jsme se s Oldřichem Zárubou dohodli a vaříme i pivo jedenáctistupňové.
• Kolik litrů piva měsíčně vaříte?
Průměrně vaříme dvakrát do měsíce. Jedna várka se rovná dvěma stům litrům piva. Záleží však na ročním období. Nikdy se nám ale nestalo a nestane, že by naši hosté neměli co pít.
• A z jakých surovin?
Jejich výběr má na starosti sládek Záruba. Pokud vím, tak používá žatecký chmel, moravský slad a kvalitní pivovarské kvasnice. Vodu bereme přímo ze ždíreckého vodovodního řadu.
• Ptát se na to, jestli dáváte vašemu pivu dostatek času na to, aby si pěkně „poleželo“ a vyzrálo, je asi zbytečné…
Je. Dodržujeme přísně všechny technologické postupy a časy. Na kvalitě našeho piva si zakládáme.
• Vlastní technologie vašeho minipivovaru je česká?
Ano. Zařízení i jeho dodávku jsme si objednali 
u havlíčkobrodské společnosti Ross Holding.
• Dnes vaříte dva druhy piva, hodláte svoji nabídku rozšířit?
Momentálně náš sortiment rozšiřovat nebudeme, ale přemýšlíme o tom, že bychom někdy v budoucnu vyráběli i vlastní perlivou vodu. Hosté by ji mohli pít čistou, nebo s přírodními ovocnými příchutěmi, které by si volili sami.
• Vraťme se k vašemu pivu. Jaké jste zaznamenali ohlasy?
Tak, každý má samozřejmě chuť zcela jinou. Občas si sednu do rohu restaurace 
a pozoruji, zejména pak nové hosty, při konzumaci piva. Oni nevědí, že k podniku patřím, a tak mluví zcela otevřeně. A věřte, že jsem zatím nezaznamenal nějaké negativní hodnocení.
• Přihlásíte vaše pivo do některé z mnoha pivních soutěží, které jsou pravidelně vyhlašovány?
Jelikož pivo vaříme teprve rok, žádným oceněním nedisponujeme, ani nemáme 
v plánu se do nějakých soutěží hlásit. Nejlepším oceněním je pro nás docela obyčejný spokojený zákazník.
• Když k vám přijedou zcela noví hosté a vaše pivo jim zachutná, mohou si ho také odvézt?
Mohou a pokud s sebou nemají vhodnou nádobu, pomůžeme jim. Věřím, že časem budeme mít k dispozici 
i dárkové balení, naše vlastní originální skleněné lahve. Umíme ale stočit pivo i do sudů, pokud si je zákazníci přivezou. Už se nám například stalo, že volali lidé z Českých Budějovic s tím, že k nám jedou na výlet, a dopředu si naše pivo objednali.
• Umožníte zájemcům i prohlídku minipivovaru?
To je samozřejmé. Provedeme je, všechno jim ukážeme a vysvětlíme, jak se pivo u nás vaří, kde zraje a jak se stáčí.
(zdroj: pelhrimovsky.denik.cz)
V polovině září 2012 v Restauraci Na ranči nabízeno Naše pivo 11° (23 Kč) a 13° (29 Kč).