Pivovar Břeclav a značka Podlužan

Podluží je národopisná oblast v nejjižnějším cípu Moravy. Nachází se v Dolnomoravském úvalu na povodí dolní Dyje a Kyjovky, jde o regiony Břeclavska a Hodonínska. Město Břeclav se někdy označuje za její středisko.

Čtěte také:  Spilka

První zmínka o pivovaru v rámci břeclavského panského sídla je v urbáři lichtenštejnských statků z roku 1414. Žerotínové zámecký areál vlastnili od roku 1534. Jan mladší ze Žerotína následně začal v roce 1570 budovat v místech někdejšího hradu renesanční zámek. Ve východním předpolí nového zámku, kde se rozkládal do té chvíle les, byl vystavěn zděný pivovar (dnes pivovarská sladovna).

Po pobělohorské konfiskaci břeclavského panství Žerotínům v roce 1638 koupil pivovar kníže Karel Eusebius z Lichtenštejna.

Historické jádro pivovaru bylo z důvodu zvyšování produkce celá následující staletí rozšiřováno přístavbami bočních křídel a samostatných objektů.

Na konci 19. století vzhledem ke stále rostoucí poptávce po břeclavském pivu narážel pivovar na strop kapacitních možností.

Psal se rok 1901, když byl původní objekt přestavěn na sladovnu. Nový moderní pivovar vyrostl severně od zámku. To již ale Lichtenštejnové pivovar pronajímali.

Zlaté časy pro pivovar nastaly v období tzv. první republiky, kdy se pro břeclavský pivovar otevřel slovenský trh. Roční produkce tehdy překračovala třicetitisícovou hranici uvařených hektolitrů.

 

Dnem 1. ledna 1948 byl znárodněn „Břeclavský zámecký pivovar a sladovna, akciová společnost v Břeclavi“. V době socialistických národních podniků se na břeclavských etiketách objevilo pojmenování Podlužan, jako výraz sepjetí s regionem, který zásoboval. Pivovar stále ve velké míře zásoboval Slovensko a produkoval až 180 000 hl chmelového nápoje ročně.

Pivovar a sodovkárna Břeclav a.s. vznikla v lednu 1994 na základě privatizačního projektu jako jedna ze čtyř společností z bývalé státní a.s. Pivovary a sodovkárny Brno.

Pivovar dne 23. června 1995 představil nový název piva – Břeclavský kanec. Bylo vařeno odlišnou technologií než původní Podlužan. Název se zvířecí tématikou byl zvolen proto, že pivovar se nacházel v místech, kde dříve byla kančí obora.
To již byl pivovar v ekonomických potížích, i vzhledem ke ztrátě slovenských odbytišť.

Na počátku roku 1996 se však pivovar vrátil k tradiční oblíbené značce Podlužan (Podlužan Ideál 10 % a Podlužan Primus 12 %) a ukončil neúspěšné používání názvu Břeclavský kanec. Nicméně ještě téhož roku byla výroba definitivně ukončena.

V roce 2008 sloužily budovy ke skladování a stáčení vína.

Na červen 2013 bylo naplánováno otevření novodobého Zámeckého pivovaru v Břeclavi. Podnikatel Zdeněk Balga nabídl majitelům už před otevřením odkoupení značky Podlužan, kterou získal v roce 2008. Představitelé Zámeckého pivovaru se tehdy rozhodli pro jiný název. Místo Podlužanu zvolili Kance. Pro některé místní symbol konce pivovaru. K dohodě došlo až v prosinci 2013.

V březnu 2014 v hospodách ochutnali štamgasti staronové pivo Podlužan. Zámecký pivovar Břeclav značku znovu uvedl na pivní trh zdejšího regionu.

Na jaře 2017 novodobý břeclavský pivovar rozjel mediální kampaň k obnovené pivní značce. Podlužan byl s novou recepturou a reklamním sloganem „pivo tvého kraje“.

Prameny:
www.breclavsky.denik.cz/podnikani/podobne-logo-vyssi-horcinka-breclavsky-podluzan-je-zpet-20140303.html
www.pivovarbreclav.eu
www.pivovarbreclav.cz