Ve Velké Bystřici voní pivo a tvarůžky

Městečko na řece Bystřici se může chlubit dávnou slávou pivovarnictví.

Je doloženo, že už v roce 1579 tehdejší majitelé bystřického panství Bruntálští z Vrbna zde založili pivovar.
V roce 1589 koupila zámek s pivovarem a celé panství Olomoucká kapitula.

Pivovar začal být v 17.století pronajímán, což se v budoucnu pak střídalo s provozováním v režii kapituly.

Na přelomu 17. a 18. století docházelo k rozšiřování areálu pivovaru, východní část zámku byla přeměněna na sladovnická humna.

V 19.století pivovar zásoboval všechny hospody na kapitulních statcích, zdejší pivo odebírali i na arcibiskupských statcích a navíc bylo jako deputátní dodáváno olomouckým kanovníkům. V roce 1844 byl největším podnikem na panství právě pivovar.

Nejdéle měli pivovar v nájmu příslušníci rodiny Kubelkových (Antonín Kubelka od 1.ledna 1865).
Tehdy proběhlo zavedení parního pohonu do technologie.

Čtěte také:  Který minipivovar na Vysočině vznikl ve starém měšťanském domě

Ještě před vypršením nájemní smlouvy se kapitula rozhodla vyhovět žádosti Antonína Kubelky a pivovar mu v roce 1892 prodat. Téhož roku byla postavena nová varna, v roce 1896 byly rozšířeny sklepy, vykopány za dvorem rybníky na ledování, nechala se vylámat ve skále studna. V té době se vařilo přes 30 000 hl piva ročně.
Pivovar prodával piva s názvy: Grosswisternitzer Lichtes, Grosswisternitzer Bock, Velkobystřické výčepní světlé, Velkobystřický Porter.

Zlatá doba podniku na břehu řeky Bystřice skončila založením nových akciového pivovarů v okolí (Prostějov, Holice), kdy výstav piva ve 30.letech 20.století poklesl na 8 000 hl.

Roku 1900 přešlo držení pivovaru na společníka dosavadního majitele Jana Kudělku. Od roku 1907 se stal majetkem veřejné společnosti pod názvem „Bystřický pivovar Kurz a spol. V jejím držení byl až do roku 1918, kdy byl prodán manželům Malíškovým a ti ho po dvou letech předali Moravsko-slovenské bance v Olomouci. Ta jej vedla pod názvem Hanácká továrna poživatin a nápojů Klas a.s..
Při pivovaru byla i funkční sladovna, která vyráběla slad nejen pro svou potřebu, ale i na export.
V únoru 1932 se stal novým majitelem První brněnský akciový pivovar a sladovna v Brně.
V roce 1937 přešel pivovar se sladovnou ve Velké Bystřici do konkurzu a roku 1943 byl Prvním brněnským akciovým pivovarem jako živnost odhlášen.

Budovy bývalého pivovaru postupně chátraly, poškozena byla střecha, stropy. V roce 1975 se zahájila postupná generální oprava objektu, na místě hlavní budovy byl v letech 2013-2014 vybudován Hotel Zámek.
Budova varny v prvních letech 21.století prošla kompletní rekonstrukcí a otevřen byl v ní Penzion Zámeček Varna.

 

Čtěte také:  Setkání s minipivovary – Kopřivnice, Štramberk, Ženklava

Stovky let staré pivovarské sklepy ve Velké Bystřici znovu ožily v roce 2020.

Když se před sedmi lety David Kapsia rozhodl, že se pustí do vaření piva, netušil, jak rychle se jeho podnikání rozvine. Tehdy založil Minipivovar Kosíř ve Lhotě pod Kosířem a brzy se nové druhy piva (Haltýř 11%, Gabriell 12%, Černý Kosák 14%) staly oblíbenými široko daleko. Jenže po čase se ukázalo, že pod hanáckým kopcem chybí prostor pro další rozvoj.

O tom, že jsou ve Velké Bystřici nevyužité pivovarské sklepy, se David Kapsia dozvěděl před časem od tamního starosty Marka Pazdery a místostarosty Ivo Slavotínka.

Spolu s dalšími šesti akcionáři založili společnost Tavoretus, která do svého projektu ve Velké Bystřici investovala zhruba 40 milionů korun.
Společnost opravila památkově chráněné pivovarské sklepy v sousedství místního zámku a instalovala do nich minipivovar a výrobní technologii na slavný sýr.

Tvarůžky jsou jediným původním českým sýrem. Jejich historie na Hané spadá do 15. století. Tehdy se v tamních vesnicích vyráběly z kyselého tvarohu a soli ručně. Olomoucké tvarůžky, které do roku 2021 vyráběla pouze firma A.W. v Lošticích, získaly v roce 2010 chráněné zeměpisné označení EU. Pojmenování „olomoucké“ se vžilo díky trhům, na kterých se oblíbený sýr prodával na počátku 19. století.

Dne 19.3.2021 odstartoval prodej prvních velkobystřických tvarůžků. Společnost se tak stala druhým výrobcem této sýrové speciality v Česku. Tvarůžky se prodávají pod obchodním názvem Tvargle.

Čtěte také:  Minipivovar Monopol Teplice a jeho interiéry

Minipivovar Tvarg byl ve Velké Bystřici zprovozněn v závěru roku 2020.

Pivo Tvarg v roce 2021 vařili ve třínádobové varně o objemu 20 hl. Varna byla složena z rmutomladinové pánve, scezovací kádě a whirlpoolu. Primární kvašení spodně kvašených piv probíhalo na otevřené spílečné kádi o objemu 3 x 20 hl. Svrchně kvašená piva zrála v cylindrokonických tancích. Na ležení piva využívali 6 ležáckých tanků o objemu 20 hl.

V lednu 2021 měli ve Velké Bystřici v prodeji 11% světlý ležák, 14 % černá, 12% sváteční ležák se skořicí a 14 % IPA.
V květnu 2021 přibyla do sortimentu novinka – NEIPA 16 %, s výraznou chmelovou vůni tropického ovoce.
V září 2021 rozšířil nabídku speciál Philly Sour Ale 12 %, kyseláč s pořádnou dávkou manga a rakytníkového pyré.
Po otevření pivovarského podniku Tvarg byly značky Minipivovaru Kosíř vařeny ve Velké Bystřici.

Pivovarská zahrádka dle aktuálních vládních nařízení v souvislosti s pandemií začala provoz v květnu 2021. Od 1.10.2021 otevřeli novou vnitřní restauraci ve sklepích (vchod ze Zámeckého náměstí).