Pivní značka Novopramen
Značka Novopramen se na tuzemské pivní scéně objevila v průběhu první Československé republiky. Roku 1929 si, v té době nefunkční „Brněnský parostrojní pivovar“, pronajímá sládek Karel Tůma s cilem obnoveni vyroby piva. První výstav po několikaleté odmlce je zaznamenán v roce 1931. Pivo je distribuováno pod značkou Novopramen.
Pivovar založený v roce 1882 se nacházel na d´Elvertové tř.10, nyní je to Staňkova ulice – Ponava. Karel Tůma posléze podnik koupil. Nicméně konkurence ostatních větších brněnských pivovarů byla likvidační a podnik v roce 1936 zastavuje provoz.
Budovy byly zcela zbořeny. Na jejich místě stojí činžovní dům.
V roce 1960 byl přijat v souvislosti s Ústavou z roku 1960 zákon č. 36/1960 Sb., o územním členění státu, který vytvořil 11 krajů – z toho osm v Česku a tři na Slovensku. Podle tohoto zákona byla změněna i struktura československého pivovarnictví, kdy se dosavadní uskupení přerozdělila na 11 krajských organizačních složek, které se dále dělily na jednotlivé pivovary.
Východočeské pivovary n.p. se sídlem v Hradci Králové tvořily závody Broumov-Olivětín, Dvůr Králové nad Labem, Havlíčkův Brod, Hlinsko, Golčův Jeníkov, Hradec Králové, Choceň, Jevíčko, Lanškroun, Malý Rohozec, Náchod, Nová Paka, Pardubice, Polička, Svitavy, Tupadly, Trutnov.
Na počátku 70. let minulého století sládkové většiny těchto východočeských provozů vařili jednotně světlou jedenáctku s názvem Novopramen. V některých pivovarech šlo o krátkodobou záležitost, jinde se „východočeská“ značka stala stálicí v sortimentu.
Podle bývalého sládka poličského pivovaru pana Váši, výrobě 11 % ležáckého piva Novopramen ve východočeských pivovarech předcházelo zdražení 12 % ležáku. Odbyt 12 % ležáku se dočista zastavil. A tak přišla na svět 11 % Novopramen jako staronové pivo. Bylo středem mezi 10 % a 12 % pivy. Nebylo tak náročné na dobu dokvašování v ležáckém sklepě. Pro konzumenty cenově dostupnější.
Novopramen z trhu zmizel s privatizací v 90.letech.
Dne 11.3.2014 podal Jiří Goldšmíd majitel prodejny Vinotéka-nápoje Goldšmídovi ve Dvoře Králové u Úřadu průmyslového vlastnictví přihlášku na zapsání ochranné známky „Královédvorský Novopramen 11 světlý ležák“. Ještě v témže roce bylo pivo ke koupi spotřebitelské veřejnosti. Pro tuto prodejnu Novopramen vařil na zakázku pivovar Vratislavice nad Nisou. Projekt však neměl dlouhého trvání.
prameny:
www.pivni.info/glosy/1377-navrat-k-tradici.html
www.geocaching.com/geocache/GC43RQM_pivovary-brnenska-xii-pivovar-tumu-novopramen?guid=a87a1537-e471-4f13-929f-1f1208da912d