Který minipivovar na Vysočině vznikl ve starém měšťanském domě

Město Pelhřimov bylo na svém nynějším místě založeno někdy v posledních desetiletích 13. století v pravidelné půdorysné formě. Střed obce tvořilo čtverhranné náměstí (dnění Masarykovo), na kterém se nacházel i dům, později označován číslem popisným 4. Nejstarším známým písemně doloženým majitelem domu byl řezník Štefl Stránský, jenž je poprvé připomínán k roku 1563.

Čtěte také:  Pivovarský místopis – Opavsko

Na „čtyřce“ se vařilo pivo asi už někdy ve 14. století. Potvrdila to i skutečnost, že při historicko-geologickém průzkumu se zde našly dobové kvasné kádě. Dá se napsat, že pivo tady má svoji historii.

V Pelhřimově, jako poddanském městě pražských arcibiskupů, chyběl v jiných sídlech běžný systém právovárečných domů. Pivo se zde tak vařilo po staletí v měšťanských domech bez pořádků a k této skutečnosti přistupovala i církevní vrchnost benevolentně.

S domem byla a je pro obyvatele Pelhřimova neodmyslitelně spojena existence restauračního zařízení. Zdejší hospůdka vystřídala různé názvy, U Matějků, Na náměstí. Štamgasti, kteří se tu scházeli, však chodili raději „na čtyrku“, to kvůli číslu popisnému.


Posléze se celý objekt dostal do vlastnictví společnosti Adélka a.s.. Na počátku firma restauraci pronajímala, ale v posledních letech se rozhodli ji provozovat ve vlastní režii. K pekařské, cukrářské a mlynářské výrobě tak Adélka přidala další činnost – gastronomii.

V restauraci proběhla od března do konce srpna 2014 rekonstrukce. Proměnou prošly především veškeré interiéry, potřebné byly nové schody, podlahy i nábytek. Tento dům má navíc rozsáhlé gotické sklepení, které zasahuje až pod náměstí. V něm zřídili pivnici.

V roce 2016 byl umístěn ve sklepních prostorách restaurace minipivovar. Pacovské strojírny byly generální dodavatelem kompletní technologie pivovaru. Dominantou pivovaru je dvounádobová bloková varna v měděném provedení o objemu 11 hl vyrážené mladiny na várku, která je umístěna v samostatné místnosti s prosklenou výlohou. Součástí dodávky byly kvasná káď 10 hl, kvasné tanky, ležácké tanky, přetlačné tanky a další příslušenství. Pivovar má kapacitu 2,5 tisíce hektolitrů ročně.

Dne 27. 8. 2016 pokřtil duchovní Gabriel Jozef Labuda pivo, které v červnu začal vařit Pivovar na Čtyrce. V Pivovaru se vaří čtyři druhy piva: Pelhřimovská 10°, Novorychnovské polotmavé 11°, Svatojakubský ležák 12° světlé a tmavý Bavorský ležák 13°.

Prameny:
www.pelhrimovsky.denik.cz/zpravy_region/na-mape-pelhrimovska-pribyl-v-cervnu-dalsi-pivovar-pe16.html
www.restauracenactyrce.cz