Minipivovar Kněžínek České Budějovice

 

   fotogalerie

   etikety

adresa: Nové Dvory 2235, České Budějovice

www.knezinek.cz

e-mail: recepce@rkcnovedvory.cz


Na čepu a v prodeji bylo:

 
 • V prosinci 2023 na čepu Černokněžník 14 (tmavý spodně kvašený speciál, alk.: 5,1 %, použit chmel Harmonie).
 • V červenci 2023 na čepu novinka IPA Galaxy 15 (pale ale slad, chmely Premiant, Kazbek, Galaxy, Summit, Southern Cross, alk.: 6,2 %).
 • V červnu 2023 na čepu novinka Vincent 15° (alk.: 5,9 % ležák ze 4 sladů – pale ale, plzeňský, mnichovský, vídeňský chmely ŽPČ, Premiant a anglický Target).
 • V květnu 2023 na čepu 11 světlá, 11 polotmavá, Medová 14.
 • V červenci 2022 na čepu 11 světlý ležák, 11 polotmavý ležák a 14 medová.
 • Od 1.7.2022 novinka – Kněžínkovo Prázdninové. Jednalo se o lehký letní speciál „deset-a-půlku“ s trochou přidaného pšeničného sladu.
 • Na konci listopadu 2020 novinka – Adventní speciál 14. Polotmavé pivo českého typu získalo přidáním několika druhů karamelového sladu rubínovou barvu. Chmeleno českým Kazbekem a americkým Citra. Alk.: 5,8 %.
 • V srpnu 2020 na čepu Tmavá 13 (alk.: 5,5 %). České a bavorské slady. Dvě odrůdy žateckého chmele.
 • V únoru 2020 na čepu Jarní 13° speciál. Světlé pivo českého typu, z českého, bavorského a karamelového sladu s přídavku pšeničného sladu. Alk.: 5,3 %.
 • Dne 5.10.2015 na čepu 11° světlá, 11° polotmavá, 14° medová.
 • Od 17.1.2015 na čepu novinka – Pšeničné pivo Weizenbock 16°.
 • Na konec roku 2013 připravili Vánoční medovou 14° světlou.

Starší info:
Nový minipivovar vznikl v roce 2012 v Českých Budějovicích. Plánované otevření vlastní restaurace bylo od 9.1.2013, provozní doba st, čt, pá, so od 15 do 22 hodin. Na konci roku 2012 připravovali světlou a polotmavou 11° a černou 13°. Prozatím bylo možné pivo ochutnat pouze v restauraci Life is dream v Českých Budějovicích.
Na to, že se v největším jihočeském městě vaří na dvou místech pivo ve velkém, jsou lidé už po staletí zvyklí. Až v roce 2012 ale vznikl uprostřed polí a rybníků první českobudějovický minipivovar. Najdete ho za Starohaklovským rybníkem, tedy za budějovickými humny poměrně nedaleko sídliště Máj v bývalé sýpce rozlehlého statku z devatenáctého století. Tam František Kněžínek provozoval rekreační a kongresové centrum a nově i minipivovar. Když František Kněžínek dumal, jak nejlépe využít bývalou sýpku, přišla řeč právě na výrobu piva. Když vstoupíte do minipivovaru Kněžínek, ocitnete se v útulné staročeské jizbě s cihlovou dlažbou, masivním nábytkem, hořícím krbem a spatříte výrobu piva jako na dlani – dokonale vyvedenou v moderní nerezové technologii. „Pořídili jsme ji od specializované firmy Pivo Praha. Od začátku jsme si řekli, že nic nebudeme šidit. Jde nám o dobrou pověst a nejlepší kvalitu pro naše zákazníky. Proto také nakupujeme žatecký chmel a český nebo bavorský slad,“ řekl v lednu 2013 František Kněžínek. Na výrobu piva si vybral jako sládka Petra Dvořáka. 
Z jeho zanícení pochopil, že uvařit dobré pivo je složitá věc. „Je to doslova alchymie. Suroviny se odvažují na gramy,“ usmál se majitel minipivovaru. A zdá se, že se dílo „s pomocí Boží“ daří. V Nových Dvorech umí čtyři druhy piva – černou třináctku Černokněžník, polotmavou třináctku, světlou dvanáctku a polotmavou dvanáctku. „Vařit jsme začali na konci října a v prosinci se konala první degustace. Přijeli sládkové z okolí i ze zahraničí, například i Irska. Jsem rád, že všem naše pivo chutnalo. Chválili ho. To je největší odměna za naše úsilí. Mám ze všeho velmi dobrý pocit. Ti, co pivo ochutnali, byli velice spokojeni,“ řekl František Kněžínek. V novodvorském minipivovaru vcelku snadno pochopíte výrobu zlatavého moku od začátku až do konce. Můžete mít i štěstí, že uvidíte sládka přímo při práci. Přes prosklenou stěnu nahlédnete do ležáckého sklepa i do otevřené spilky. „Jedna várka piva se vaří zhruba dvanáct hodin. Asi týden pivo kvasí na spilce a dalších čtyřicet dnů zraje v tancích. Výjimkou není ani devadesát dní zrání. Každé pivo si žádá svůj čas a jeho výroba je náročná,“ řekl sládek Petr Dvořák, který měl zkušenosti z Budějovického Budvaru. Minipivovar Kněžínek byl schopen vyprodukovat denně čtyři sudy po padesáti litrech. Zpočáku jimi zásoboval hlavně vlastní restauraci Life Is Dream v českobudějovické Kněžské ulici, případně sudy (50, 30 nebo 15 litrů) prodával na nejrůznější oslavy. „V restauraci se pivo hned ujalo,“ podotkl František Kněžínek, který říkal, že pivo nenafukuje a pokud ho nevypijete sud, ani po něm nebolí hlava. Z počátku se lidé trochu ostýchali pít třináctistupňového Černokněžníka, maličko se báli jeho síly, ale dnes patří k nejoblíbenějším. Od 9. ledna 2013 byl oficiálně otevřen výčep přímo v minipivovaru v Nových Dvorech. (zdroj: Deník.cz)
Slad berou z Kounic, chmel je granulovaný žatecký, kvasnice budvarské. Měděná varna, umístěná u dolního výčepu má kapacitu 5 hl. Spilka je otevřená.
Na konci prosince 2012 v Restauraci Life is Dream České Budějovice měli na čepu piva Černokněžník 12 – tmavý ležák a Kněžská 12° – polotmavý ležák (obě 38 Kč).
Dne 12.1.2013 v restauraci minipivovaru Nové Dvory: na čepu světlá a polotmavá Kněžská jedenáctka a tmavá 13° Černokněžník.