Minipivovary nad Bečvou (Lipník, Nové Dvory, Osek)

V místech, kde se řeka Bečva už dávno rozloučila s valašskými kotáry, kde se prosmykla hranickým vápencovým bradlem, kde se její tok uklidnil v úvalu Moravské brány, naleznete oblast bohatou na minipivovary.

Čtěte také:  Vimperk - město s pivovarnickou historií a současností

Služebně nejstarší je podnik v historickém městě Lipník nad Bečvou. Stojí za ním úsilí nadšenců, kteří mají rádi dobré pivo. Před léty si ho začali vařit sami pro vlastní potřebu. Várky se dařily, lidem kolem chutnalo, tak se rozhodli přejít do provozu oficiálního.

První oficiální várka proběhla 14.2.2004. Pivo vařili tenkráte ve stísněných prostorách domů v blízkosti lipnického náměstí. Varna minipivovaru byla na 2 hl, spilka byla v upravených chladničkách.

V roce 2006 začala stavba zbrusu nového pivovaru na ulici Novosady, na lukrativním pozemku vzdáleném asi 300 metrů od budov starých lipnických pivovarů. Podnik byl koncipován jako klasický restaurační minipivovar, tedy technologie + pohostinství. Doposud se Lipnické pivo objevovalo v několika hospůdkách ve městě.

Od 28.9.2009 začal fungovat v Lipníku na adrese Novosady 164 nekuřácký Restaurant Pivovar.

Od 1. července 2010 přestali vařit své pivo ve starých varnách a začali psát svou novou pivovarnickou historii v nové 5 hl varně.

V roce 2011 již minipivovar nabízel chmelový mok pod jednotným názvem Svatovar.

V dubnu 2013 byl minipivovar na nějaký čas bez varny. Stará varna byla vyřezána a prodána do Frýdlantu nad Ostravicí do hotelu Beskyd. Nová varna byla opět na 500 litrů, avšak otop byl párou.

Při mé poslední návštěvě, během tropického letního dne, nabízeli v pivovarské restauraci nově osvěžující polotmavou Malinovou jedenáctku.

Ve městě Lipníku se v hospůdkách nejčastější setkáte se značkou Zubr většinou ve formě světlého jedenáctistupňového ležáku. Dokonce jsem zahlédl jedenáctku Gold i novější více chmelenou jedenáctku Grand na jednom výčepu. Všimnul jsem si, že známá restauraceNadsklepí vedle budovy staré sladovny, kde se léta točilo pivo přerovské, je již „ozdobena“ logem Krušovic.

Několik kilometrů od Lipníka, při staré silnici vedoucí k Přerovu, stojí obec Osek nad Bečvou.

Přímo u hlavní frekventované silnice nemůžete minout budovu motorestu Osečanka. Pivní publicista Martin Jarošek po své návštěvě o ní napsal: „Architektonicky připomíná socialisticky postmodernistickou stavbu vybudovanou snad částečně v akci Z někdy v 70. nebo 80. letech. Velké logo Zubra, uvnitř prostorná restaurace.“ Hospůdka je domovskou pro místní pivo Osečan.

V Osečance jsem se setkal s nízkými cenami piva. Světlá točená jedenáctka za 18 Kč, světlá dvanáctka za 19 Kč a třináctka za 20 Kč. V PET lahvích stála jedenáctka 50 Kč, dvanáctka pak 55 Kč. Mohu s čistým svědomím doporučit i zdejší domácí kuchyni.

Pivovarská technologie je umístěna tzv.přes dvůr v novostavbě v těsném sousedství motorestu. Varnu tu mají dvounádobovou s celkovou kapacitou 2000 l. Spilka je tvořená 5 tanky o objemu 2400 l, v ležáckém sklepě stojí 13 tanků.

Nejmladší ze zástupců pivovárků zdejšího mikroregionu byl otevřen dne 6.3.2015 v osadě Nové Dvory, která je administrativní součástí města Lipník nad Bečvou. Obec se nachází asi 3 kilometry od města, na opačném břehu řeky Bečvy. Pivovárek včetně malé hospůdky s kapacitou 30 míst v rodinném domku při hlavní ulici vedoucí z Lipníku. Upoutá sebe vyvěšeným logem.

Při otevření Novodvorského pivovárku byly na čepu jedenáctka světlá Garde, jedenáctka polotmavá Měďák, třináctka kávová a čtrnáctka černá.

Zdejší pivo ochutnáte čepované pouze během pátečních večerů, otevírací doba minihospůdky začíná v 17:00. Ale i jindy vám pivo rádi prodají v PET lahvích. Tedy pokud nejsou i ty vypité. Důvodem je samozřejmě velikost technologie. Jedna várka je jen na 150 litrů. Místnost s varnou na snímku signalizuje otevřené okno. Při mé návštěvě zrovna byli místní pivovarníci v akci.

Čtěte také:  Publikace Filipa Vrány: Pivovar v Olešnici

Takřka na místě jsem ochutnal světlou jedenáctku s názvem Garde. Je výjimečná tím, že je uvařena z ječných i pšeničných sladů. Výsledkem je velice chutné a v horku i příjemně osvěžující pivo.