Setkání s minipivovary – Mazák, Křikloun

Obec Dolní Bojanovice naleznete v úrodné krajině Dolnomoravského úvalu asi 8 km západně od Hodonína.
Toho červnového dopoledne byla vesnice zalitá teplými slunečními paprsky. Vyhřívaly se v nich vzorně upravené předzahrádky domů, zrající plody meruněk, květy vonících levandulí, ještě drobné bobule vinné révy.

Zde se narodil jeden z nejúspěšnějších jihomoravských minipivovarů − Pivovar Mazák.

Čtěte také:  Letní setkání s minipivovary – Zadní Třebaň, Lety

Zakladatel pivovaru, Jiří Michalovič, začínal s vařením chmelového moku doma na sporáku. Tam vzniklo jeho prvních dvacet litrů piva, později pořídil kotel na padesát. K rozhodnutí pořídit opravdový pivovar byl potom pouze krůček.

První státem „požehnaná“ várka proběhla v rodinném domku na hlavní dolnobojanovické ulici dne 3. března 2011.

Piva zachutnala nejenom místním, oblíbili si je pivaři z blízkého regionu, začala se objevovat v pivotékách či ochutnávkových pivnicích po celé ČR.

Prodej úctyhodně rostl a tak ze skromných prostor uprostřed obce musel být provoz přesunut z důvodu navýšení kapacity do areálu místního zemědělského družstva. Tam se podnik přestěhoval v roce 2017. Technologie se ukrývá ve speciálně upravené velké skladovací hale. V jedné místnosti je varna, v dalších pak tanky, spilka a různé provozní a skladovací prostory.

Technologii dodala majetkově spřízněná firma Bohemia Mini Breweries s.r.o.


Od 1.9.2017 veškeré pivo šlo koupit pouze v nové provozovně na adrese: Hodonínská 1110. Ze starých prostor již hluk pivovarské výroby slyšet nebyl.

Z původních 100 hektolitrů za rok se výstav zvýšil až na více než 3,5 tisíce. U zákazníků jsou oblíbené především klasické ležáky – jedenáctky Jantar a extra hořká.

Z varen Mazáku vzešlo již mnoho speciálů: například 10° Celebration Session IPA, doppelbock Radiátor 18 %, Imperial Stout Rum Oak Chips Aged (zrající půl rok na dubových chipsech, které se máčely v rumu Diplomatico), Letní noc (výrazně chmelené tmavé pivo ve stylu session black IPA o síle 11% extraktu původní mladiny), Fancy Farmer (american wheat ale s 13% EPM byl vařen z pšeničného, plzeňského a karamelového sladu s americkým chmelem Tomahawk a australským Nelson Sauvin), Baltic Porter (tmavé spodně kvašené pivo s extraktem mladiny 18,5 %), Coffee Porter (část Baltic Porteru ozvláštnili macerací čerstvé jednodruhové kávy India Bababudan).

Areál se nachází na okraji obce ve směru na Hodonín. Cedule vás neomylně nasměruje k hale s pivovárkem. Při pohledu na plechovou budovu se mnohému zasteskne, kdeže jsou ty časy krásných pivovarských objektů, na kterých si architekti nechali záležet.

U vchodu haly je návštěvník upozorněn na pohostinství Horní hospoda, kde je možné zakoupit lahvového Mazáka mimo otvírací dobu pivovaru, případně ochutnat místní chmelový mok v čepované podobě. Zařízení se nachází na Hlavní ulici pár kroků do kopce od centra obce. Ač je zahrádka obehnána stvoly vinné révy, uvnitř je kromě sázkového okénka také výčep s pivem.

Horní hospoda mi tak trochu připomínala šenk z filmu Dědictví … , jen roli patoku zde sehrála značka Gambrinus. Všichni se zde znali a vzpomínali na předchozí zde strávené večery. Bylo tu útulno a vzorně načepovaný Mazák moc chutnal. Kromě standardního Jantaru byla tehdá na čepu i výtečná speciální jedenáctka s chmelem Galaxy.

Příběh Křiklouna je trochu podobný tomu dolnobojanovskému. Úspěšná zprofesionalizace domovarnictví. Karel Zykmund první piva vařil s kamarádem v malém hrnci. Následovalo nakupování vhodných vyřazených nádob, shánění nezbytných součástí technologie, propojování jednotlivých dílů, koloběh schvalování úřady.

Dne 17.2.2017 byla uvařena první várka ve víceméně svépomocí vyrobeném pivovárku na dvorku rodinného domku v místech bývalého cukrovaru, nedaleko stejnojmenného obchodního centra. Majitel je znám svým aktivním vztahem k hudbě, proto do loga nového minipivovaru vybrán rozesmátý muzikant.

Tak vznikl ve 25-tisícovém městě na řece Moravě již třetí minipivovar.

Malý pivovar na hodonínské adrese Velkomoravská 2209/69 tvoří dvounádobová varna na 500 litrů, dva tanky a dvě otevřené spilky po 600 litrech.

Zájem o pivo byl od počátku nečekaně velký, proto když se jiný místní pivovar Hodonínský Vojáček dostal do insolvence, napadlo Zykmunda rozšířit provoz. Získal vhodného investora a prakticky rok po zahájení výroby v malém pivovaru expandoval během zimy 2018 do mnohem větších prostor v areálu tzv. Tabačky. Společnost Křikloun s.r.o. koupila část vybavení Hodonínského vojáčka a část pořídila nové originální zařízení od firmy Strojtep. Ve velkém pivovaru na ulici Bratislavské 1/6 je objem varny 15 hl. V dubnu 2018 byla uvařena první piva z Tabačky: Plzeňský Ale, Citra APA 13 a Vídeňský svrchňák 11.

Za „novým„ Křiklounem musíte až na druhý konec města na výpadovku k pár stovek vzdáleným slovenským hranicím. Zde stojí rozlehlý areál bývalé tabákové továrny (v minulosti na tomto místě stál hodonínský hrad, později zámek).


V plánu je, aby výroba piva probíhala v Hodoníně v obou provozovnách.

Sládek rád pracuje se zahraničními aromatickými chmely z Ameriky, Austrálie, Nového Zélandu, Vznikla tak piva jako Křikloun červený Nugget 13°, APA Apollo 13°, Křikloun Waimea 13°,
Australská Enigma 13°.

Čtěte také:  Pivovar Ryžovna

Komplex budov je dosti spletitý, proto doporučuji nechat si cestu vysvětlit pracovníkem na vrátnici. Pivovárek pak naleznete úplně v levém rohu vedle Bratislavské ulice.

V červnu 2018 podnik ve městě neměl domovskou restauraci. Byla mi doporučena procházka k nedalekému hodonínskému přístavišti, kde v jedné z hospůdek se dal Křikloun popíjet na břehu splavem zpomalené řeky Moravy.